11.1 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 5 spalio, 2023

Birželio 2-osios „Tėvynėje“: rekordinė Panevėžio rajono menininkų skulptūra ir artėjanti brandos egzaminų sesija

AutoriusJPFotoŽIVILĖ VEČIORKUTĖ
„Nors neskaitau laikraščio „Tėvynė“, bet žinau apie leidinį – tenka jį ne tik pavartyti, bet ir, kai patenka į rankas, paskaityti. Gera, kad jis yra leidžiamas, nes Panevėžio rajono gyventojams laikraščio reikia. Čia yra visos svarbiausios žinios apie rajoną, pateikiama patikima informacija, kas vyksta Panevėžio rajone. Be to, teko girdėti, kad žmonės džiaugiasi suradę straipsnius apie jiems artimus žmones arba pamačius žinomų jiems žmonių nuotraukas. Geras leidinys“, - Panevėžio rajono priešgaisrinės tarnybos Naujamiesčio ugniagesių komandos ugniagesys gelbėtojas Jonas Obelenis apie savaitraštį „Tėvynė“.

Jau rytoj, penktadienį, birželio 2 d., jūsų laukia naujas vienintelio Panevėžio rajono laikraščio „Tėvynė“ numeris. Kaip ir kiekvieną savaitę, skaitytojai „Tėvynėje“ ras aktualių straipsnių, gražių istorijų, laisvalaikio skaitinių ir, žinoma, naudingos informacijos.

Birželio pirmas sekmadienis – skirtas paminėti Tėvo dieną, o žodis tėvas ir jo buitiškesnis pakaitalas tėtė ne vienoje kalboje dar yra išlaikęs giminišką šaknį: latvių tēvs, mirusioje prūsų tāvs, lotynų tata, lenkų tata, anglų dad. Kai kurie kalbotyrininkai mano, kad šis žodis yra kilęs iš vaikų kalbos – vaikai, besimokydami kalbėti, pirmiausia bando tarti nesudėtingus pasikartojančių priebalsių su balsiais   derinius: tata, atta, ptata. Taigi žodis tėtė, įvardijantis „gimdytoją“, galėjo atsirasti ir prigyti iš vaikų lūpų. Beje, atkurtas indoeuropiečių kalbos žodis patēr pirmiausia reiškė ne tėvą kaip gimdytoją, o tėvą kaip šeimos galvą. Iš tokios žodžio reikšmės nusakomos tėvo pareigos – tėvas turi rūpintis šeima, ją išlaikyti. Kad tėvas – šeimos galva, sutinka ir Paįstrio seniūnas Virginijus Šležas, bet pradėjus kalbėti apie tėvo reikšmę, koks jis turi būti, koks buvo jo paties tėvas, seniūnas prisipažįsta – klausimas sudėtingas ir į jį atsakyti gana sunku.

Pagrindinė valstybinių brandos egzaminų sesija šiais metais prasidės birželio 5 d. ir baigsis birželio 27 d. pakartotinė brandos egzaminų sesija vyks birželio 28 – liepos 13 dienomis. Tad apie artėjančią egzaminų sesiją ir naujoves „Tėvynė“ kalbasi su Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus  vyriausiąja specialiste Ilona Čingiene.

Nors vasara skaičiuoja dar tik pirmąsias dienas, ūkininkai jau nerimauja dėl mažo kritulių kiekio bei svarsto, kokią žalą padarys vyraujanti sausra. Ne ką mažesnė problema – šaltos naktys. Ūkininkė Milda Mikelionienė tikino, kad lietaus laukia kaip išganymo. „Ši sausra labai kenkia ūkininkų derliui. Ypač kenkia kviečiams, kurie net matosi – mažai šakojasi. Didžiausi nuostoliai būtent jų augintojams. Na, o kitiems augalams, žinoma, sausra irgi kenkia. Ant augalų dedasi vaškinis sluoksnis, dėl kurio darosi sunku nupurkšti augalus, kad nedygtų piktžolės, nepultų kenkėjai. Laistymas tam irgi nepadeda. Šiuo metu mums reikėtų bent 25 mm kritulių, kas reiškia bent dvi dienas trunkančią stiprią liūtį“, – pasakojo kviečių, bulvių, pekino kopūstų ir brokolių augintoja.

Neoficialų susitikimą šią savaitę surengė Panevėžio miesto meras Rytis Račkauskas ir Panevėžio rajono meras Antanas Pocius. Abu merai aptarė tiek miestui, tiek rajonui svarbius darbus, kuriuos suvienijus jėgas galima atlikti sparčiau ir patikimiau. Panevėžio rajono meras A. Pocius laikraščiui „Tėvynė“ paaiškino, kad susitikimą inicijavo abu merai, nes būsimų bendrų darbų rezultatai svarbūs ir miestui, ir rajonui.

Neseniai Anykščių regioninio parko lankytojus pradžiugino naujas objektas, papildęs gamtos kraštovaizdį– medinė skulptūra. Visai šalia Puntuko akmens atsiradęs meno kūrinys vaizduoja žaltį, apsivijusį medinį stulpą. Nedaugelis žino, jog lietuvių liaudies pasaką „Eglė žalčių karalienė“ atkartojanti skulptūra – iš Panevėžio rajono Uliūnų kaimo kilusių Deivido ir Virginijaus Tarulių bei Valerijaus Kunigel projektas, pagerinęs Gineso rekordą.

Šilagalietė Medeina Vapsvaitė – jaunoji muzikantė, įvaldžiusi neįprastą varinį pučiamąjį instrumentą, t. y althorną. 24-erių metų mergina ne tik studijuoja, bet ir dalyvauja įvairiose stovyklose bei myli muziką ir visas savo gyvenimo veiklas. Pažintis su M. Vapsvaite – laikraščio „Tėvynė“ rubrikoje „Krašto šviesuoliai“.

Kaip ir įprasta, „Tėvynėje“ įvairūs patarimai, TV programa visai savaitei, kryžiažodis ir dar daugiau aktualijų, straipsnių bei naujienų iš Panevėžio rajono.

Beje, norintieji nusipirkti laikraščio „Tėvynė“ skaitmeninį numerį, jį galite pirkti čia.

Primename, kad vienintelį Panevėžio rajono laikraštį „Tėvynė“ prenumeruoti galite čia.

„Tėvynė“ – su meile į kiekvienus namus!


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

„Tėvynė“ apsilankė Ėriškiuose ir Upytėje: kraštą garsinantis muziejus ir mokykla

confident-noyce

Rugsėjo 29-osios „Tėvynėje“: pažintis su bendruomenės pareigūnais ir naujienos mokyklų valgyklose

confident-noyce

„Tėvynė“ apsilankė Raguvoje: gyvūnų mylėtojas ir mokytojų streikas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau