14.8 C
Panevėžys
Trečiadienis, 28 rugsėjo, 2022

Bibliotekoje – skulptoriaus A. Mončio atminimo vakaras

AutoriusJPFotoORGANIZATORIŲ

Rugpjūčio 11 d., 17.15 val., Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje – garsaus skulptoriaus modernisto Antano Mončio atminimo vakaras. Bus pristatoma menininko sūnaus Jean-Christophe‘o parašyta prisiminimų knyga „Mano tėvas Antas“ , režisieriaus Lino Mikutos dokumentinis filmas „Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“, vyks jo peržiūra.

Renginyje nuotoliniu būdu dalyvaus aktorius, režisierius, teatro pedagogas, oratorinio meno mokytojas Jeanas Christophe‘as Mončys, iš Prezidento gavęs valstybinį apdovanojimą už Lietuvos vardo garsinimą, A. Mončio bičiuliai – aktorė, režisierė, vertėja, visuomenininkė, talkinusi sudarant knygą Karolina Masiulytė-Paliulienė, jos vyras kultūros mecenatas Arūnas Povilas Paliulis bei režisierius L. Mikuta.

A. Mončys – žemaitis, gimė Darbėnų valsčiuje. Baigė Kretingos gimnaziją, 1942–1943 m. Kauno Vytauto Didžiojo universitete studijavo architektūrą. 1944 m. pasitraukė į Vakarus. 1947–1950 m. studijavo skulptūrą Freiburgo (Vokietija) dailės ir amatų mokykloje, gavęs skulptoriaus diplomą ir Prancūzijos vyriausybės stipendiją – Paryžiaus Didžiosios lūšnos akademijoje. Gyveno Prancūzijoje, tačiau palaidotas tėvynėje – Kretingos rajono Grūšlaukės kapinėse.

Talento ir vaizduotės užteko viskam: kūrė religinio siužeto kūrinius, antkapinius paminklus, figūrines kompozicijas, skulptūras, reljefus, švilpius, kaukes, knygų iliustracijas, scenovaizdžius, piešinius, akvareles ir kt. Naudojo medį, akmenį, metalą, molį, atliekas, techniką ir kt.

Beveik 60 kūrinių padovanojo Palangai, dabar čia veikia A. Mončio namai-muziejus.

Menininkas surengė apie 30 individualių parodų Prancūzijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Monake, JAV, Italijoje, Lietuvoje, pelnė tarptautinių apdovanojimų, įkūrė dailininkų sąjungą, vadovavo skulptūros studijoms.

Bitės bibliotekos renginyje pristatomoje knygoje „Mano tėvas Antas“ – 100 sūnaus Jeano Christophe’o intymių atsiminimų, sustabdytų tėvo gyvenimo akimirkų, minčių apie kūrybos procesą, jo filosofija, įvairios istorijos, išeivijos dailininkai bei intelektualai, Lietuvos ilgesys. Kartu ir pasivaikščiojimas laiku – po XX a. antrą pusę – ten, kur kūrė, keliavo ir gyveno Tėvas Antas ir jo sūnus Krikas.

„Mončį. Žemaitį iš Paryžiaus“ režisierius L. Mikuta kūrė 8 metus. Dokumentiniame filme – unikali asmenybė, gyvenimo posūkiai, bendrakeleiviai, kūryba ir pasaulėjauta, gebėjimas 40 metų gyvenant išeivijoje susieti archajišką kultūrą ir modernų meną.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Smėlynės biblioteka kviečia į parodą

confident-noyce

Bibliotekoje – paroda apie ukrainiečių šeimas, radusias prieglobstį Lietuvoje

confident-noyce

„Šaltinėlio“ bibliotekos parodoje – dailininkės užfiksuota laiko tėkmė

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau