Beržų progimnazijos moksleiviai dalyvavo tarptautinėje stovykloje

Beržų progimnazijos moksleiviai dalyvavo tarptautinėje stovykloje

Jolanta VAITKEVIČIENĖ / Organizatorių nuotr.

JAV lituanistinės mokyklos „Lietuvėlė“ ir Panevėžio Beržų progimnazijos vaikai dalyvavo tarptautinėje stovykloje „Aš ir Tu – Mes kartu“, kuri vyko Rokiškio rajone esančiame Ilzenbergo dvare. Stovykloje vaikai turėjo pažintinių ekskursijų ir įvairiausių edukacinių užsiėmimų susijusių su Lietuvos tradicijomis, papročiais, tautodaile.

Anykščiuose visada yra ką veikti. Šalia Anykščių esančiame Arklio muziejuje vaikai kartu su ponia Nijole kepė duoną kasdieninę, žaidė senovinius žaidimus, dainavo lietuvių liaudies dainas ir mokėsi lietuviškų ratelių. Sužinojo, kad duonelę kepti mama patikėdavo dukrai tik nuo 18 metų, po to, jai duonelę iškepus, mama vaišindavusi viso kaimo moteris, tai reikšdavo, kad mergina jau yra subrendusi ir gali tekėti.

BIC

Arklio muziejuje vaikai perbėgo visas gryčias, kuriose, kiek aprėpdami matė senuosius rakandus, klausėsi įdomių istorijų, sužinojo, kokia brička važiavo aukštaitis, žemaitis ar suvalkietis. Be abejo, Anykščių šilelyje apžiūrėjo didžiausią Lietuvos riedulį, kurį nešdamas velnias vienų sykį gaidžiams užgiedojus numetė – Puntuką, vėliau priėjo Šventuosius ąžuolus, kuomet senovėje žmonės eidami pro šalį net kepures nusiimdavę, šiais laikais tereikia sugalvoti norą ir, kad jis išsipildytų, apibėgti aštuonis kartus aplink tuos Šventus ąžuolus.

Smagiai dairydamiesi ir pažindami miške augančius medžius, drąsiai lipo Lajų Taku, kad galėtų pamatyti ypatingą Lietuvos kraštovaizdį su tekančia Šventosios upe, žaliomis miškų paklotėmis.

Rokiškio dvare vaikai dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Aukštaitiškų juostų pynimas“, sužinojo, kokios yra Aukštaitiškos tautinės juostos. Patys turėjo galimybę nusipinti juostą iš 6 arba 8 siūlų. Juosta buvo laimės ir padėkos ženklas. Mergaitės juostas pradėdavo pinti nuo 10 metų. Ruošdamosios tekėti merginos nupindavo juostas tėvams, seneliams, būsimo vyro tėvams, seneliams. Tvirtesnes vytines juostas pindavo vyrai ir jas naudodavo tvirtesniems ūkio darbams atlikti.

Juostomis moterys pasipuošdavo, o vyrams juostos kelnes prilaikydavo. O kai 1912 metais atsirado užtrauktukas ir diržas, juostos tapo tik puošmena. Taip pat vaikai dalyvavo Rokiškio sūrių degustacijoje, apžiūrėjo dvaro menes ir labai įdomią prancūzų kolekcininko surinktą XIX a. karalienės Viktorijos laikų menininko Aleksandro Vasiljevo vaikų drabužių kolekciją.

Kiekviena stovyklos diena vaikus stebino naujais potyriais, pažintimis ir ištverme. Kasdien rytas prasidėdavo Ryto suktiniu su stovyklos vadove Jolanta, panašiu į pažintinį taką po Ilzenbergo dvaro parką. Bėgdami parko takeliais pasisveikinome su žąsimis, avimis ir alpakomis.

Mankštinome galvą, rankas ir kojas, maudėmės Ilgio ežere. Vieną dieną, po pusryčių, į svečius iš Utenos atvyko labai kūrybinga menininkė, tautodailininkė, knygų autorė, žavingoji Odeta Bražėnienė, kuri visus sudomino savo pasakojimais apie karpinius ir mokė pačius juos pasidaryti. Meno kūriniai gimė po kokios valandos gero ir nuoširdaus darbo. Vaikai karpė augalus, drugelius ir kitas grožybes, kuriomis pasipuošė savo patalpas.  Dusetų Amatų centre turėjome galimybę susipažinti su medžio drožiniais. Susipažinome su tautodailininku Eriku, kuris pamokė vaikus dirbti su įvairiais drožinėjimo įrankiais, o kiekvienas vaikas išsidrožė po „Laimės paukštę“.

Kasdien vaikai nužingsniuodavo po 18 000 žingsnių. Ne veltui! Jie keliavo į naktinius žygius, turėjo nepaprastą žygį į Latviją, kuris neišvargino, o greičiau praturtino. Jie pamatė 1844 metų liuteronų bažnyčią su mediniais vargonais, kuriuos valdydavo vienas žmogus mindamas dumples.  Susipažinome su vietine labai šilta ir miela moterėle Valentina, kuri duodama bažnyčios raktą pasiūlė sugalvoti norą, o kad jis išsipildytų, būtina raktą priglausti prie širdies. Po to visus pavaišino ypatingo skonio blynais su uogomis.

Turėjome pažintinę ekskursiją po Ilzenbergo dvaro apylinkes ir dvarą. Apie natūralų ir gamtą puoselėjantį ūkį pasakojo dvaro vietininkas Gintaras Bingelis. Ilzenbergo dvaro bibliotekoje matėme surinktą V. Landsbergio parašytų knygų kolekciją. Iš 160 knygų dvaras turi surinkęs net 100 knygų kolekciją. Ypatingai turininga buvo vakaro išvyka su ornitologu Mindaugu Kirstuku, kuris mums papasakojo apie šikšnosparnius.

Tarptautinis projektas ir stovykla „Aš ir Tu – Mes kartu” šiais metais baigėsi. Jos sumanytoja JAV lituanistinės mokyklos „Lietuvėlė“ direktorė Auksė Motto, nuostabi ir nepakartojama, subūrė gerą komandą, kad visi dalyvaujantys šiame projekte, prisiliestų ir atiduotų savo širdies tam, kad mes bendrautume ir bendradarbiautume, kad mes surastume, pažintume, atrastume, pamatytume, susipažintume, suprastume, kaip tai svarbu mums visiems.

Nes puoselėdami, prisimindami, domėdamiesi savo protėviais, tradicijomis, savo pačia nuostabiausia kalba, beprotiškai gražia šalimi, būtume lyg viena siela, kartu.

AIK

Kraujo labaratorija

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.