10.4 C
Panevėžys
Antradienis, 22 balandžio, 2025

Be abejo (turbūt) tiesa

Autoriusvaida virbalaitė
Fotoorganizatorių

2023-ieji gausūs projektais jaunimui. Metų pradžioje Panevėžio, Marijampolės, Alytaus miestuose bei Raseinių, Pakruojo, Rokiškio ir Akmenės rajonuose startavo Visuomenės plėtros instituto inicijuojamas projektas partnerystėje „Be abejo (turbūt) tiesa“, kurio tikslas – įgyvendinti švietėjiškas, edukacines, advokacines, tiriamąsias bei informacinių kampanijų veiklas didinant bendruomenių sąmoningumą bei kompetencijas lygių galimybių ir nediskriminavimo srityse. O taip pat – prisidėti, kuriant lygių galimybių ir nediskriminavimo politiką šiose savivaldybėse pagal diskriminacijos grupes dėl amžiaus, lyčių lygybės, rasės, etninės priklausomybės ar tautybės.

Darbe su jaunimu šis projektas tapo paskatinimu mažinti visuomenės klaidingus įsitikinimus ir stereotipinį mąstymą minėtose diskriminacijos srityse, siekiant, kad projekto tikslinės grupės asmenys informaciją apie lyčių lygybę bei nediskriminaciją dėl amžiaus, lyties, rasės, etninės priklausomybės ar tautybės priimtų kaip „be abejo tiesą“ be jokių dvejonių „turbūt“.

Panevėžio mieste VŠĮ „AŠ esu AŠ“ kartu su Panevėžio atviru jaunimo centru (PAJC) jau įgyvendino du „Be abejo (turbūt) tiesa“ projekto renginius Panevėžio jaunimui aktualia lyčių lygybės ir nediskriminavimo pagal lytį tema.

Dar kovo mėnesį Panevėžio atvirame jaunimo centre vyko kūrybinė naktis — kūrybinės dirbtuvės, kurių metu jaunuoliai buvo kviečiami kūrybos procese tyrinėti lyčių lygiateisiškumą bei lyčių tolerancijos temą. Anot Vaidos Virbalaitės, PAJC jaunimo darbuotojos, pasirinktos temos analizė pradėta pokalbiais apie kūną, jo patyrimą keliaujant per paauglystę ir jaunystę, problemas, su kuriomis dažniausiai jaunuoliai susiduria bandydami pažinti savo ir kitų kūnus, kylančias abejones dėl savo lytinio tapatumo. Jaunuoliai uždavinėjo karščiausius klausimus, pasakojo jautrias patirtis apie nesupratimą, nepriėmimą, tolerancijos trūkumą dėl to, kaip jaučiasi, kaip atrodo, kaip save pristato, kaip supranta.

Jaukiame rate buvo suformuluotos, iškeltos ir aptartos dažniausios skaudinančios nuostatos dėl kūno, lyties, su kuriomis jaunimui tenka susidurti kasdienėje aplinkoje namuose, mokykloje, draugų kompanijose. Pagrindinė veikla, kuriai jaunuoliai skyrė visą naktį — kūrybinės dirbtuvės. Jie rinkosi vieną iš aptartų lyčių lygybės, tolerancijos, priėmimo aspektų ir piešė, dekoravo, kūrė dainų tekstus bei muziką. Kūrybos darbuose buvo vaizduojami pojūčiai, emocijos, kuriami įvaizdžiai, esė, daug svarbių dalykų sudėta į dainų žodžius bei melodijas. Dirbtuves, kaip visada, vainikavo refleksija bei grįžtamasis ryšys.

Naktiniai renginiai, paliečiantys svarbias ir jautrias jaunimui temas PAJC jokia naujiena. Darbo su jaunimu lauke visos formos pasiekti jaunuolių akis, ausis, širdis ir smegenis yra tinkamos. PAJC pasrinktas formatas — visus norinčius įtraukianti kūrybos naktis, kurios kūrybiniuose procesuose siekiama dar geriau pažinti save, aplinką, socialinius bei visuomeninius procesus, šiuo atveju lemiančius tolerancijos arba netolerancijos fenomeną, pasidalinti kūrybinėmis idėjomis, eksperimentuoti kūrybinėmis medžiagomis, rasti tarpdisciplinines jungtis tarp meno formų, iškelti rūpimiausias socialines bei visuomenines aktualijas.

Antrasis Panevėžyje „Be abejo (turbūt) tiesa“ renginys – diskusija – buvo išpildytas Jaunimo Pikniko Festivalio‘23 metu, į kurį įsitraukė kone visi PAJC jaunimo darbuotojai bei gausus būrys jaunimo. Diskusijai buvo parinkta bene 60 ydingų nuostatų lyčių lygybės tema. Jos ir tapo audringos diskusijos pagrindu — jaunimas mielai įsitraukė išsiaiškinti tikrąją tiesą, be jokių „turbūt“. Ar vyro žodis tikrai paskutinis? Ar kiekviena moteris privalo mokėti gaminti? Ar normalu, kad vyrai ir moterys tose pačiose pozicijose uždirba skirtingai? Ar tikrai rožinė yra moteriška spalva? Ar moterys ir logika nesuderinami dalykai? Ar moterys privalo būti lieknos, kad patiktų vyrams? Ar vyrai privalo būti raumeningi, kad patiktų moterims? Ar normalu vyriškumą demonstruoti smurtu? Ar tikrai randai vyrą puošia? Ar tikrai problemų nėra, jei nėra ir moterų? Ar moterys ir vyrai gali būti tik draugai? Ar kontracepcija – tik moters rūpestis? Ir t.t. Renginio metu taip pat buvo analizuota „moteriška“ ir „vyriška“ kalba, buvo tapomi idealaus vyro ir idealios moters portretai, vyko diskusijos mažose grupėse apie skirtingų lyčių elgesį, veiklas, išvaizdą, visuomenės toleruojamas ribas. Renginio nuotaiką papildė jaunuolių iškepti pyragai ir neišsenkantis PAJC komplimentų šulinys!

Aktyvus jaunimo įsitraukimas į šiuos du renginius parodė lyčių pažinimo ir tolerancijos temos aktualumą, poreikį kuo dažniau aptarti daugelio tarp lyčių vykstančių procesų įvairovę, pavojus, įsitvirtinusių nuostatų teisingumą. Dėl to jau lapkričio mėnesį visuomenė bus kviečiama į konferenciją „Be abejo (turbūt) tiesa“, kurios metu paliesime lyčių lygybės bei nediskriminacijos dėl amžiaus, lyties, rasės, etninės priklausomybės ar tautybės temas, nagrinėsime jas Panevėžio miestui aktualiais aspektais, supažindinsime konferencijos dalyvius su svarbia temine informacija.

Projektas yra finansuojamas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Europoje siekiama suvienodinti moterų ir vyrų atstovavimą įmonių valdybose: šiemet kvotą įvesti privalės ir Lietuva

JP Redakcija

Pramonės ateitis Panevėžyje – glaudus verslo, savivaldos ir švietimo dialogas

JP Redakcija

Apklausa: dauguma žmonių mano, jog lyčių lygybė IT srityje bus pasiekta per 10 metų

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads