16 C
Panevėžys
Penktadienis, 18 rugsėjo, 2020

Batalijos dėl V. Landsbergio tęsiasi: ką mano panevėžiečiai Seimo nariai (apklausa)

V. Landsbergis.
V. Landsbergis.

Jau kone mėnesį nenurimsta kalbos, kad buvusiam Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui būtų suteiktas valstybės vadovo statusas. Tokį siūlymą iškėlė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Tačiau pradžioje jo siūlymas skambėjo, esą V. Landsbergiui reikia suteikti prezidento statusą, bet praėjusią savaitę Seimo pirmininkas pasitaisė ir teigia siūlantis buvusiam Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui V. Landsbergiui pripažinti valstybės vadovo, bet ne prezidento statusą.

Pasak jo, idėją dėl valstybės vadovo statuso suteikimo V. Landsbergiui svarstantis jau nuo balandžio mėnesio, apie statusą per susitikimą esą užsiminęs ir pačiam V. Landsbergiui.

Išaiškino Konstitucinis Teismas

Naujienų portalas JP nusprendė pasiteirauti Panevėžyje ir rajone rinktų Seimo narių, ką jie mano apie Seimo pirmininko V. Pranckiečio siūlymą V. Landsbergiui suteikti valstybės vadovo statusą.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Guoda Burokienė:

– Frakcijoje klausimas yra dar nesvarstytas, ir man yra žinomas tik iš  žiniasklaidoje pateiktų viešų pasisakymų. V. Landsbergis buvo Aukščiausios Tarybos pirmininkas ir atliko daug darbų Lietuvai. Manau, kad  šiuo metu per daug emocijų ir per mažai konkrečių dalykinių argumentų sprendimui priimti.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos Petras Nevulis:

– Ar reikėtų V. Landsbergiui suteikti valstybės vadovo statusą? Konstitucinis Teismas išaiškino ir atsakė į šį klausimą. Juo vadovausiuosi.

Pasisako už valstybės vadovo statusą

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Povilas Urbšys:

– Nuosekliai laikyčiausi savo pozicijos, kurią išreiškiau praeitoje Seimo kadencijoje. Tada ir pasakiau, jei 1990 metais atkūrėme valstybę, tai valstybė turėjo ir faktinį vadovą. Galu gale, tai patvirtino ir Konstitucinis Teismas. Oficialiai buvo pasakyta, kad 1990–1992 metais, mūsų faktinis valstybės vadovas buvo Aukščiausios Tarybos pirmininkas ir jam pagal laikinąją Konstituciją buvo suteikti valstybės vadovo įgaliojimai. Nors anksčiau V. Landsbergis, mano atžvilgiu, yra išsakęs įvairios kritikos, kad tie kurie organizuoja visuomeninius nepolitinius sambūrius kelia pavojų politinei sistemai. Tačiau tuos dalykus reikia nesieti su vadovo statuso suteikimu. Yra valstybė, yra personalijos. Be abejo, V. Landsbergio negalima prilyginti prezidentui, bet apibrėžti valstybės vadovo teisinį statusą, reikėtų. O atsiradęs nuomonių skirtumas tarp Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderių, yra daugiau sprendimo būdų ieškojimai. Nuomonių įvairovė, dar nereiškia, kad yra prastai suformuota nuomonė. Pasisakau už valstybės vadovo statuso apibrėžimą, bet ne už prezidento socialinių garantijų suteikimą.

V. Landsbergis buvo lyderis

Mišrios Seimo narių grupės narys Bronislovas Matelis:

– Ar V. Landsbergis buvo valstybės vadovas 1990–1992 metais? Be jokios abejonės – buvo. Tiems, kurie netiki, ir sako, kad jis buvo pianistas ar dar kas nors, tai noras pažeminti. Juk Lenkijoje Lechas Valensa buvo elektrikas, bet buvo valstybės lyderis. Norim mes to ar ne, V. Landsbergis buvo lyderis, nors ir su humanitariniu polinkiu. V. Landsbergio statutas – Atkuriamojo Seimo pirmininkas. Tuo laikotarpiu tai ir buvo valstybės vadovas. Tam pripažinti net reikėjo Konstitucinio Teismo išaiškinimo. Reikia suteikti tam žmogui pagarbą ir statusą. Tai padaryti galima. Galima priimti rezoliuciją tuo klausimu. Tačiau „valstiečiai“ net nebando taip daryti. Jie siekia dar kartą iš to žmogaus pasityčioti. Nemanau, kad prasidėsiančioje Seimo sesijoje bus kas nors priimta. „Valstiečių“ pozicija aiški, juk kai kuriems V. Landsbergis buvo tas, kuris sugriovė kolūkius. Kita vertus, reikia atmesti asmeniškumus – patinka V. Landsbergis, nepatinka, jaučia simpatiją jam ar antipatiją – vertinti nuveiktus žmogaus darbus atitinkamu laikotarpiu ir priimti nutarimą.

Dabartinė valdžia susivėlė

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Rasa Juknevičienė:

– Kas gal abejoti, kad atkurta Lietuvos valstybė 1990–1992 metais turėjo savo vadovą. Tuo juk niekas neabejoja ir niekam nekyla klausimų. Kitas dalykas, Konstitucinis Teismas pripainiojo keistų dalykų ir turime žiūrėti raidės, ką jie parašė. Antra vertus, niekas gi nesiūlo V. Landsbergiui suteikti prezidento statusą. Mes kalbame apie valstybės vadovo statusą, ir, kad jis turėtų garantijas, kokios priklauso valstybės vadovui. Be to, V. Landsbergis ir dabar dirba labai svarbų darbą ir jam reikia pagalbos, žmonių, kurie padėtų. Tai tokie elementarus dalykai, kad, man atrodo, net būtų gėda diskutuoti. Tik dabartinė valdžia viską taip suvėlė, kad net nesinori apie tai nei kalbėti, nei diskutuoti.

1 komentarai

Gediminas 2017-09-06 20:42 at 20:42

v.lanzbergis – fasistine prostitute pardavusi Lietuva

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Seimas šių metų biudžeto netikslins

confident-noyce

Seimo Ekonomikos komitetas nepritarė rudens sesijos darbų programai

confident-noyce

Seimas steigia savo apdovanojimą – A. Stulginskio žvaigždę

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau