Baltosios pirštinės: didžiausia rinkimų problema – nekokybiškas organizavimas

Baltosios pirštinės: didžiausia rinkimų problema – nekokybiškas organizavimas

JP / Arūno REVOTO nuotr.

Išaušus spalio 9-osios, pagrindinės rinkimų dienos, rytui iškart pasipylė pranešimai apie galimus rinkimų taisyklių pažeidimus. Iš viso per rinkimų dieną „Baltosios pirštinės“ gavo daugiau nei 270 susirūpinusių rinkėjų pranešimų.

Skirtingai nei dienomis, kai vyko išankstinis balsavimas, balsavimas specialiuose paštuose ir namuose, didžiąją rinkimų dieną ypač daug pranešimų – daugiau nei trečdalis – buvo gauta dėl nekokybiško rinkimų komisijų narių darbo.

Tradiciškai, kaip ir kiekvienų rinkimų metu, kartojasi tos pačios Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK), apygardų bei apylinkių rinkimų komisijų klaidos. Dažniausiai „Baltąsias pirštines“ pasiekė pranešimai apie neantspauduotas ar blogai plombuotas balsadėžes, neantspauduotus biuletenius, pažymėtus kandidatų sąrašus balsavimo kabinose, skirtingus atvejus dėl kompiuterinės sistemos trukdžių.

BIC

Priminsime, kad rinkimų komisijų klaidų pasitaikė ir per pirmąsias rinkimų dienas – komisijų nariai neatvykdavo į balsavimus namuose ar specialiuose paštuose, pastaruosiuose balsavimuose agituojama, neužtikrinamas balsavimo slaptumas, į rinkėjų sąrašus neįtraukti rinkėjai ir t.t. Pagrindinę rinkimų dieną daugybę piliečių papiktino ir užstrigusi kompiuterinė sistema.

„Žiūrint į bendrą šių rinkimų paveikslą, kur matomas aiškus teigiamas pokytis rinkėjų papirkimo atvejų mažėjime, išryškėja kita labai svarbi rinkimų sistemos spraga – nekokybiškas rinkimų komisijų darbas. Šios spragos turi būti išanalizuotos ir inicijuojami atitinkami pokyčiai“, – teigia Visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadovė Marija Šaraitė.

Apskaičiavus bendrą pranešimų apie galimus pažeidimus statistiką, daugiausia skundų pagrindinę rinkimų dieną „Baltosios pirštinės“ sulaukė dėl galimų rinkiminės agitacijos pažeidimų – tokie skundai vyravo kiekvieną rinkimų dieną.

„Baltosios pirštinės“ gavo informacijos apie 18 galimų rinkėjų papirkimo ir pavėžėjimo atvejų. Daugeliu iš jų, ieškant informacijos, įrodymų, tiriant situaciją, savanoriai sėkmingai bendradarbiavo su Lietuvos policija.

AIK

KTU

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.