24.5 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 17 balandžio, 2025

Baltijos šalys, Lenkija trauksis iš priešpėstines minas draudžiančios konvencijos

AutoriusAugustas Stankevičius (BNS)
FotoKAM
D. Šakalienė.

Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija antradienį paskelbė apie ketinimus pasitraukti iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos.

„Po intensyvių diskusijų Baltijos šalių bei Lenkijos gynybos ministrų suderinta vieninga rekomendacija pasitraukti iš Otavos konvencijos siunčia strateginę žinią, kad bus išnaudojamos visos galimybės sustiprinti atgrasymą ir efektyviai gintis bei išnaudoti karinių veiksmų pasirinkimo laisvę“, – rašoma Lietuvos Krašto apsaugos ministerijos pranešime.

Šiam sprendimui dar turės pritarti šalių parlamentai.

Bendrame pareiškime teigiama, jog saugumo padėtis regione „iš esmės pablogėjo“, o karinės grėsmės NATO valstybėms narėms, besiribojančioms su Rusija ir Baltarusija, „labai padidėjo“.

Todėl, anot ministrų, atsižvelgiant į nestabilią saugumo aplinką, būtina įvertinti visas priemones atgrasymo ir gynybos pajėgumams stiprinti.

„Manome, kad dabartinėje saugumo aplinkoje itin svarbu suteikti mūsų gynybos pajėgoms lankstumo ir pasirinkimo laisvę dėl galimo naujų ginkluotės sistemų ir sprendimų panaudojimo, siekiant sustiprinti pažeidžiamo Aljanso rytinio flango gynybą“, – rašoma pareiškime.

„Atsižvelgdami į šias aplinkybes, mes – Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Lenkijos gynybos ministrai – vieningai rekomenduojame pasitraukti iš Otavos konvencijos“, – teigiama jame.

Ministrai pabrėžia, kad, nepaisant pasitraukimo, šalys ir toliau bus įsipareigojusios laikytis tarptautinės humanitarinės teisės.

„Bendras regioninis sprendimas siunčia aiškią žinią – su Rusija sieną turinčios valstybės yra pasirengusios imtis visų įmanomų priemonių, siekdamos užtikrinti savo piliečių saugumą. Intensyvių diskusijų metu pasiekta vieninga pozicija atspindi bendrą Baltijos šalių ir Lenkijos požiūrį į sudėtingą geopolitinę situaciją“, – Krašto apsaugos ministerijos pranešime sakė Lietuvos ministrė Dovilė Šakalienė.

„Norime užtikrinti bendrus principus siekiant efektyviausios mūsų sienų apsaugos. Taip pat savo poziciją esame aptarę su sąjungininkais, dislokavusiais ar planuojančiais dislokuoti pajėgas mūsų teritorijoje. Esu dėkinga už jų konstruktyvų požiūrį į jautrią mūsų situaciją“, –  pridūrė ji.

Visos Europos Sąjungos šalys yra Otavos konvencijos narės, o Kinija, Rusija, JAV, Indija ir Pakistanas nėra prie jos prisijungusios.

Lietuva Otavos konvenciją ratifikavo 2003 metais.

Šalis neseniai pasitraukė ir iš tarptautinės konvencijos, draudžiančios kasetinius šaudmenis.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

KAM nevyriausybinių organizacijų veiklos programoms šiemet skyrė per 470 tūkst. eurų

JP Redakcija

Žiniasklaida: teisingumo viceministru svarstoma skirti R. Pocių

JP Redakcija

Premjeras: Regionų ministerijos steigimas neužkerta kelio siekti efektyvumo kitose institucijose

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads