2.5 C
Panevėžys
Antradienis, 3 gruodžio, 2024

Balkone apsigyveno balandžiai? Daugiabučių administratorius pataria, kaip jų išvengti

AutoriusjpFotofreepik.com

Šiltuoju metų sezonų daugelis miestiečių susiduria su nepageidaujama balandžių kaimynyste. Šie miesto paukščiai, atšilus orams, ima ieškoti maisto ir saugios vietos lizdų sukimui ir neretai pasirenka daugiabučių balkonus. Kaip išvengti balandžių apsigyvenimo balkone pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ pastatų techninės priežiūros vadovas Evaldas Jančiauskas.

Balandžiai gali kelti nepatogumų ir platinti ligas

Balkone apsigyvenę balandžiai, ypač ankstyvais rytais, burkuoja ir skleidžia kitokius garsus, kurie gali ne juokais trukdyti buto gyventojams. Tačiau triukšmas – ne pagrindinė bėda, kuri ištinka naujų kaimynų sulaukusių daugiabučio gyventojų.

Balkone apsigyvenę miesto paukščiai teršia aplinką, o kai išmatos išdžiūsta, į orą patenka smulkių jų dalelių. Jeigu išmatose yra bakterijų, jos per orą gali būti įkvepiamos ir taip atsidurti žmonių organizmuose.

Taip balandžiai su išmatomis platina infekcines ligas, kuriomis gali užkrėsti ir žmonės. Nacionalinio sveikatos centro duomenims tarp populiariausių balandžių platinamų ligų yra ornitozė, kuri žmonėms sukelia plaučių uždegimą. Be to, balandžiai gali platinti ir blusas, erkes ir kitus parazitus.

Ieško saugios vietos lizdų sukimui

Balandžiai perėti pradeda pavasarį ir kas mėnesį atsiveda vieną vadą, taip iki vasaros pabaigos. Gyvenantys mieste paukščiai šiuo laikotarpiu ieško ramesnių vietų lizdams sukti tam, kad būtų tikri, jog sudėti kiaušiniai bus saugūs, o išsiritę vaikai išgyvens.

Tam labai tinka daugiabučių balkonai, ypač tie, kuriuose žmonės retai lankosi ir nedrumsčia čia apsigyvenusių paukščių ramybės.

Pasak E. Jančiausko, jeigu balkone ima lankytis balandžiai, tikėtina, kad jie dairosi vietos lizdo sukimui. Tokiu atveju rekomenduojama įsitikinti, kad balkonas nėra užkrautas daiktais ar baldais, kuriuose balandžiai pasislėpę jaustųsi saugiai.

„Visos balkono vietos, kur balandis galėtų laisvai tupėti ir sukti lizdą, pavyzdžiui, lentynos, turėtų būti pertvarkytos taip, kad prie jų paukščiai neprieitų,“ – komentuoja E. Jančiauskas.

Lesinti balandžius mieste – draudžiama

Pasak pašnekovo, pasitaiko ir atvejų, kai žmonės į savo daugiabučius balandžius prisikviečia patys juos lesindami.

Ne daug kas žino, kad balandžių lesinimas mieste – draudžiamas ir gali užtraukti administracinę atsakomybę bei baudą. Didžioji dauguma Lietuvos miestų savivaldybių laukinių paukščių lesinimą yra apribojusios, o balandžių lesinimą ar laikymą balkonuose – uždraudusios dėl ir taip didelės balandžių populiacijos.

Lesinantiems balandžius savo balkone ar metant maistą iš jo gresia baudos nuo 30 Eur iki 130 Eur, o pažeidimą padarius pakartotinai, nuo 100 Eur iki 230 Eur.

„Gauname gyventojų paklausimų, ką daryti, jeigu kaimynai lesina balandžius, o dėl prijaukintų laukinių paukščių kenčia kaimynai. Tokiais atvejais rekomenduojame fiksuoti paukščių lęsinimą ir apie tai pranešti miesto savivaldybei, kuri turėtų balandžius lesinančius kaimynus bausti“ – sako „Civinity Namai“ atstovas.

Net jeigu balandžių specialiai nelesinate, tačiau balkone balandžiai užtinka maisto, jis juos privilios. Todėl rekomenduojama balkonuose nelaikyti jokių maisto produktų, taip pat šiukšlių, kuriuos galėtų vilioti miesto paukščius.

Taip pat didesnė tikimybė, kad sulauksite balandžių, kyla tuomet, kai šie paukščiai šalia daugiabučio randa maisto. Pavyzdžiui, namas yra netoli šiukšlių konteinerių, parduotuvių, turgaus ar parko. Tokiais atvejais daugiabutis balandžiams tampa laikina poilsio vieta.

Balandžiams atbaidyti skirtos priemonės

Susiduriant su apsilankančiais balandžiais rekomenduojama taikyti ir kitas atbaidymo priemones.

Geriausia iš jų – namuose auginami keturkojai. Jeigu namuose auginate katę ar šunį, leiskite jiems reguliariai pabūti balkone. Balandžiai puikiai atpažįsta kitus gyvūnus ir supranta, kad jie gali kelti jiems grėsmę. Žinodami apie tokias rizikas balandžiai apsigyventi jūsų balkone nenorės.

Iš dalies gali padėti ir gyvūnų, pavyzdžiui, varnos, figūrėlės. Tačiau daugeliu atveju ši priemonė būna laikina, nes ilgainiui balandžiai supranta, kad priešas nejuda ir nekelia grėsmės, todėl grįžta. Atbaidyti paukščius gali ir atspindinčios medžiagos, tokios kaip blizgios nuo vėjo judančios juostos ar kompaktiniai diskai.

Norint, kad balandžiai netupėtų ant balkono atbrailų ar turėklų, rekomenduojama įsirengti specialius paukščiams skirtus spyglius. Juos sumontavus balandžiams nepatogu nutūpti, todėl jūsų balkoną paukščiai turėtų aplenkti.

Populiarėjančia priemone tampa ultragarsą skleidžiantys aparatai, kurie skleidžia paukščiams nemalonų, o žmogaus ausiai negirdimą garsą. Girdėdami šį garsą balandžiai neskris į balkoną, o užklydę nenorės jame likti.

Taip pat šie miesto paukščiai yra jautrūs aštriems kvapams, todėl galima naudoti aštrius prieskonius, tokius kaip pipirai, aitrioji paprika, ir jais barstyti balkono patalpas. Balkone taip pat galima pasodinti aitrius kvapus skleidžiančius augalus, pavyzdžiui, levandas, pipirmėtes, bazilikus. Norintiems naudoti specialiai skirtas priemones pravers parduotuvėse parduodami specialūs skysčiai, skirti paukščių atbaidymui. Jų koncentratu reikia ištepti balkono vietas, kuriuose lankosi balandžiai.

Pasak E. Jančiausko, svarbu suprasti, kad norint atsikratyti nepageidaujamos kaimynystės teks naudoti kelias atbaidymo priemones:

„Pirmiausia visuomet reikėtų susitvarkyti balkoną, išvalyti nuo balandžių jau paliktų teršalų, taip pat išnešti nenaudojamus baldus, pašalinti arba užpildyti daiktais lentynas, kad ant jų paukščiai negalėtų tūpti ir sukti lizdų. Atlikus šiuos darbus verta pasirinkti kelias minėtas balandžių atgrasymo priemones ir stebėti, kaip paukščiai į jas reaguoja. Taip pat svarbu nepalikti balkono nenaudojamo: kuo daugiau laiko leisite jame jūs ar jūsų augintiniai, tuo didesnė tikimybė, kad balandžiai nesirinks jūsų balkono kaip saugaus prieglobsčio vaikams perėti,“ – komentuoja „Civinity Namai“ specialistas.

Apsigyvena ir palėpėse, kitose daugiabučio patalpose

Pasitaiko ir atvejų, kuomet balandžiai vietos saugiam poilsiui ir perėjimui ieško daugiabučio namo patalpose. Tam itin tinkamos patalpos, kuriuose negyvena žmonės, pavyzdžiui, namo palėpė ar techninės patalpos.

Tokiais atvejais rekomenduojama kreiptis į daugiabučio administratorių, kuris užsandarins pastate esančias kiaurymes per kurias balandžiai patenka į pastatą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Aplinkos ministerija siūlo nustatyti metines kormoranų sumedžiojimo kvotas

confident-noyce

Panevėžio rajone paukščiai dergia kapines: žmonės dėl to net samdė dresuotą sakalą

confident-noyce

To dar neteko matyti: Šiaurės Lietuvoje įkurtas naujas miestas neįprastiems gyventojams

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau