Balio ugnikalnis Agung grasina išsiveržti pirmą kartą per 50 metų

Balio ugnikalnis Agung grasina išsiveržti pirmą kartą per 50 metų

Gismeteo.lt

Balyje šiuo metu nerimas. Padidėjęs žemės drebėjimų skaičius žemiau Agung ugnikalnio rytinėje Balio dalyje, Indonezijoje, per kelias pastarąsias savaites paskatino atsakingas institucijas akyliau stebėti situaciją šiuose regionuose.

Naujausiais perspėjimais nacionalinė ir vietos valdžios institucijos uždraudė kopti į Agung kalną ir paskelbė įsakymą evakuotis iš ugnikalnio apylinkių mažiausiai 7 km. atstumu.

Agung ugnikalnis yra vienas iš daugelio panašių Indonezijoje stūksančių ugnikalnių, kurie yra dalis vadinamojo Ugnies žiedo, kuris aptinkamas Ramiajame vandenyje ir rytinėje Indijos vandenyno dalyje.

BIC

Daugiau nei 1000 žmonių žuvo pastarojo išsiveržimo metu 1963 metais. Žmonijos galimybės prognozuoti šiuos išsiveržimus gerokai patobulėjo nuo ankstesnių įvykių, taigi galima tikėtis, kad panašus aukų skaičius šįkart nepasikartos.

Atsitiktinių išsiveržimų metu, Agung tapo vienu ryškiausiu veikėjų kalbant apie vulkaninių pelenų ir sieros dioksido paskleidėjų į mūsų atmosferą. Toks veiklos poveikis gali būti jaučiamas kur kas plačiau nei tik Balio apylinkėse.

1963 metų išsiveržimo metu atmosferinis monitoringas buvo pakankamai patobulėjęs, kad nustatytų, jog didžioji dalis sieros dioksido iš šipo ugnikalnio papuolė į stratosferą, rašo upi.com.

Sieros dioksidas reaguoja su vandens garais ir formuoja ilgą laiką išsilaikančius sieros rūgšties lašelius (aerozolius), o minėtojo išsiveržimo metu stratosferoje susikaupė maždaug 10 tonų šių pavojingų lašelių.

Lašeliai gali išsilaikyti ištisus mėnesius ar metus ir lemti nedidelį pasaulinės atmosferinės temperatūros kritimą. 1963 metų išsiveržimo metu temperatūra nukrito maždaug 0,1-0,4 laipsnio.

Kitas išsiveržimo padarinys, kuris būdingas išsiveržimams ir Ugnies žiedo ugnikalniuose yra atmosferiniai vulkaniniai pelenai. Oro eismo sutrikimai pridaro daug nuostolių tiek socialinėje, tiek ekonominėje sferose ne tik Balyje, bet ir Indonezijoje ar net visame pasaulyje.

Šiuo metu šis ugnikalnis akylai stebimas.

AIK

Kraujo labaratorija

NKC

JUKmedia

Lazy Monkey

Tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.