B. Matelis. Prezidentė drąsiai rėžė valdančiajai daugumai tiesiai į kaktą

B. Matelis. Prezidentė drąsiai rėžė valdančiajai daugumai tiesiai į kaktą

Bronislovas MATELIS, Seimo Ekonomikos komiteto narys

B. Matelis.

Prisipažinsiu – nesitikėjau tokio griežto Prezidentės Dalios Grybauskaitės metinio pranešimo. Pats mačiau ir dažnai kritikavau valdančiosios daugumos sprendimus, kurie dažnai būna skiri  sukelti gyventojų emocijas, būna paremti kovos filosofija prieš tamsos jėgas, tuo pačiu leidžiant suprasti, kad šviesi jėga toje kovoje yra išskirtinai Valstiečių ir žaliųjų frakcija Seime.

Tačiau maniau, kad vos pusmetį dirbančios valdžios taip stipriai D. Grybauskaitė dar neplaks.

Valdančioji dauguma ir valstiečių ideologai tikrai klysta. Toks situacijos apibrėžimas – klaidinantis ir vedantis visuomenę bei valdančiąją daugumą  į dar vieną aklavietę. Visuomenės kiršinimą pastebėjo ir Prezidentė.

BIC

Dar pridėsiu, kad pastaruoju metu valstiečiai ne tik kelia vien tik purslus ir emocijas, bet balsuojant įjungia tokį buldozerį, kokio Semas anksčiau nebuvo matęs. Kalbėjimas, kad nesutikusieji balsuoti už bet kurį valstiečių pasiūlymą yra alkoholikai, nesutarimus Seime ir visuomenėje tik didina.

Alkoholio problemą valdantieji įvardijo teisingai, tačiau pasiūlė priimti tik populistinius sprendimus, o labiau reikšmingus, galbūt net dėl valdančiajai daugumai verslininkų padarytos įtakos, atidėjo gal metams, gal ir dviem. Vienas tokių, tų pačių valstiečių žadėtas specializuotų alkoholio parduotuvių steigimas.

Prezidentė net leido suprasti, kad visi ribojimai, draudimai ir užtvėrimai gali tik padidinti šešėlinę ekonomiką. Šalies vadovė atkreipė dėmesį į tai, kad dėmesys būtų skiriamas žmogui, jo auklėjimui.

Prezidentė paminėjo ir Darbo kodeksą, kurį valstiečiai taisė, nieko beveik nepataisė, o galiausiai visą atsakomybę dėl jo suvertė Trišaliai tarybai. Tai – ryškiai populistiniai sprendimai, padarę žalos valstybei.

Štai ir Prezidentė pastebėjo, kad švietimo sistema merdi ir jau laukia rimtų reformų, tačiau socialdemokratai su valstiečiais apsiribojo tik tuo, kad pailgino atostogas dešimčia dienų. Aukštojo mokslo reforma irgi stringa. Nuo savęs pridėsiu, kad vieną projektą pateikė valdančioji dauguma, kitą teikia „valstietis“ E.Jovaiša, dar apie kitus kalba Seimo vadovybė, priklausanti tai pačiai daugumai. Ir dar valdančioji dauguma prašo paremti jos sprendimus. Kuriuos? Ji pati nesugeba susitarti, kas yra toji reforma ir ko norima pasiekti.

Kas galėjo nulemti tokią griežtą Prezidentės poziciją? Ji atsakė ir į šį klausimą: valdančioji dauguma neturi politinės valios, todėl blaškosi, reformos primena chaosą ir jų imitavimą.

Manyčiau, kad šis Prezidentės pranešimas – rimtas įspėjimas valdančiajai daugumai. Kaip sakė Prezidentė, siekiant reformų neužtenka tik jėgos ir drąsos – reikia dar ir išminties. Labai teisingi žodžiai.

Tai užuomina į karingą valstiečių toną ir jų buldozerį, kai niekas net neanalizuoja permainų pasekmių. Visuomenė liks suskaldyta, padidės kontrabanda ir šešėlinė ekonomika. Susidaro įspūdis, kad valdančiajai daugumai dabar svarbiau sudaryti teigiamą įvaizdį apie save, o žadėtos permainos liko antroje vietoje.

AIK

H2Auto plovykla

Mano namukas

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.