B. Matelis. Permainų nori beveik visi, bet kalba apie premjero atsistatydinimą

B. Matelis. Permainų nori beveik visi, bet kalba apie premjero atsistatydinimą

Bronislovas MATELIS, Seimo narys / Asmeninio archyvo nuotr.

B. Matelis.

Urėdijų veiklos pertvarkymas gali kelti nuostabą tiems, kurie tomis aistromis giliau nesidomėjo. Patys spręskite – „valstiečiai“ už, opozicijos dauguma bent jau iki šiol irgi pritarė, tik socdemai, nenorintys prarasti savo mitybos punktų, laikosi susikibę kaip tie keturi komunarai ir nežada trauktis.

Tai kur tada problema? Atrodytų, gali net nekreipti dėmesio į tuos komunarus, tegul jie sau stovi lyg padauginę, juk paleidai balsavimo traukinį ir iš jų tik šlapia vieta liktų.

Tai, ką siūlo Ramūno Karbauskio vadeliojama „valstietija“, ir ką siūlo opozicija, yra vienas ir tas pats – 42 urėdijų bet kuriuo atveju neliktų. Skirtumas tik tas, kad opozicija siūlo Seimui panaikinti šiuo metu įstatyme įrašytą privalomą urėdijų skaičių, o premjeras tada gali iš didelio džiaugsmo kartu su visais urėdais kūliais miške vartytis, o gali ir nesivartyti,  – gali atsiprašyti už sukeltus nepatogumus ir visus tiesiog atleisti.

BIC

Tačiau R.Karbauskis net neleido liberalų patriarchui to pasiūlymo įregistruoti. Tik vėliau, kai E.Gentvilas kitokiais būdais sugebėjo įrodyti, kad jis – kaip ne kaip patriarchas, pažadėjo leisti tokio įstatymo projektą pateikti Seimui. Antradienį tai pavyko padaryti.

Gal opozicijos pasiūlytas variantas trukdytų Vyriausybei įvykdyti reformą? Nieko panašaus. Visą savaitgalį varčiau ministrų ir partijų lyderių paskyras socialiniuose tinkluose, bet tokio priekaišto rasti nepavyko. Net atvirkščiai – visi, ir „valstiečiai“, ir opozicijos lyderiai remia urėdijų reformą.

Parašiau į aplinkos ministro Kęstučio Navicko paskyrą ir sulaukiau atsakymo, kad opozicijos variantas net labai tinka, esą Vyriausybės pirmas pasiūlymas ir buvęs būtent toks.

Kaip ir nieko nebesuprantu. Visiems viskas tinka, tačiau abi pusės viešai kažkodėl kalba tik apie tai, kad premjeras gali atsistatydinti, pradėjo vieni kitus siuntinėti kažkokių egzaminų laikyti. Dėl ko jis turėtų atsistatydinti? Kad „valstiečiai“ su opozicija pritaria urėdijų reformai?

Tos visos paranojinės kalbos – audra Seimo kavinės stiklinėje. Be to, policijoje užgrūdinti kadrai taip lengvai nesitraukia. Paklauskite, kiek kartų kiekvienas eilinis kelių patrulis buvo „atstatydinamas“ sustabdytų asmenų? Jie prie tokių siūlymų nuo lopšio įpratę.

Antradienį Seimas pritarė po pateikimo E.Gentvilo siūlymui, todėl šiuo metu Seime yra du variantai, kaip reformuoti urėdijų veiklą, ir pagal abu konkretus įstatyme numatytas urėdijų skaičius bus panaikintas. Taip išeina, kad reforma bet kuriuo prasidės nepaisant to, nori to ar ne socialdemokratai bei „tvarkiečiai“.

Manau, kad R.Karbauskis, priešindamasis opozicijos siūlymui, tiesiog bando apginti savo premjerą nuo piketuotojų antplūdžio (tokiu atveju reformos gairės būtų kuriamos Vyriausybėje) ir dar didesnio Valstiečių ir žaliųjų sąjungos reitingų kritimo. Tuo pačiu jis norėtų aukoti savo frakcijos narius.

Kritika Vyriausybei jau verčiasi per katilo kraštus, o dar reikia kas mėnesį kažkur kanalizuoti puolimą iš S.Daukanto aikštės.  „Valstiečų“ lyderiui jau užtenka to, kad vidaus reikalų ministro kažkokie dispečeriai laiku pasportuoti neišleido ir visų televizijų žiūrovų akivaizdoje nušvilpė.

Jeigu ir toliau leisi taip švilpauti ant kiekvieno ministro, tai kas eis dirbti į profesionalų komandą? Jie juk ne politikai, prie to neįpratę.

Manau, kad R,Karbauskis yra linkęs ant savo partijos populiarumo laužo sudeginti savo frakcijos narius. Jeigu urėdijas reformuos tik Seimas, visi Valstiečų ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai turės vienmandatėse apygardose teisintis savo rinkėjams ir rajono valdžiai, kodėl naikina regione darbo vietas ir dar rizikuos kitą Seimo kadencija sėdėti ant atsarginių suolo.

Tuo tarpu opozicijos siūlymas visą atsakomybę už reformos pasekmes užverčia ant Vyriausybės pečių. Jeigu norite ką nors keisti, tai būkite malonūs ir atsakomybę prisiimti.

Šiaip pastaruoju metu jaučiasi, kad valdantieji nelabai linkę kalbėti net ir apie mažareikšmes klaidas. Štai vėl sukilo kritikos banga visiems, kurie bent kažkiek pakritikuoja „valstiečių“ darbus. Vėl strėlės paleistos į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, lyg ji neturėtų teisės kritikuoti, o jos kritika vadinama populiarumo vaikymusi, nors jos dvi kadencijos jau baigiasi ir jokio populiarumo jai nebereikia.

Kol kas tų neva permainas nešančių įstatymų priimta labai mažai. Universitetų jungimas liko pilkoje zonoje, nes taip ir neaišku, kas su kuo jungsis. Dar gerai, kad bent Panevėžyje liks KTU fakultetas ir, jeigu jis sugebės sudominti jaunimą, jeigu surinks studentų, turės galimybių netgi plėstis.

AIK

H2Auto plovykla

Mano namukas

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.