6 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 vasario, 2021

B. Matelis įvardijo sąlygas, kurios padėtų Seimui dirbti iki kadencijos pabaigos

B. Matelis.
B. Matelis.

Mišrios Seimo narių grupės seniūnas panevėžietis Bronislovas Matelis kritikuoja opozicinių frakcijų lyderių susitarimą su valdančiaisiais ir teigia – prie Seimo mitingavę žmonės tai gali įvertinti kaip viso Seimo suokalbį siekiant tik nuraminti aistras.

Komentuodamas opozicijos ir valdančiosios daugumos susitarimą baigti intrigas ir imtis realių darbų, parlamentaras B. Matelis šį procesą vadina niekiniu.

Primename, kad praėjusią savaitę opozicinių Seimo frakcijų lyderių ir valdančiųjų susitarime kalbama apie tai, kad valdantieji įsipareigoja svarstyti Seime Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkės Lauros Matjošaitytės atstatydinimo, išankstinių Seimo rinkimų klausimą, pradėti apkaltos procesą Artūrui Skardžiui ir priimti sprendimą, kad visi balsavimai dėl apkaltos nuo šiol turėtų vykti atvirai.

Seimo narys naujienų portalui JP aiškino, kad, jei valdantieji yra nuoširdūs ir tikrai ketina tai kuo greičiau pademonstruoti, kelias buvo labai paprastas.

„Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis gali pirmadienį pasikviesti pirmininkę, pasakyti, kad nebepasitiki bei paprašyti jos atsistatydinti“, – siūlė B. Matelis ir aiškino, kodėl valdantieji to nedaro:

„Jiems reikia tempti laiką ir toliau žaisti savo žaidimus. Į juos valdantieji sugebėjo įtraukti ir opoziciją. Be to, nesiūloma ieškoti naujo VRK pirmininko. Todėl, visa tai yra tik akių dūmimas, kuris pasibaigs eiliniu balsavimu Seime.  Pirmininkė L. Matjošaitytė liks, jai bus išreikštas pasitikėjimas, visi ją slėgę įtarimai nuo jos nusiris, tai skambės kaip išteisinimas, o opozicija praras turėtus ginklus kovoti su neskaidriais VRK sprendimais.“

Pasak B. Matelio, pasigedo principingos valdančiųjų pozicijos ir dėl A. Skardžiaus.

A. Skardžius.

„Antikorupcinės komisijos išvados dėl jo veiklos yra, todėl dar praėjusį penktadienį valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis su Seimo pirmininku V. Pranckiečiu privalėjo viešai paraginti A. Skardžių trauktis iš Seimo. Jeigu nesutinka – pašalinti iš valdančiosios koalicijos socialdarbiečų frakcijos kaip praradusį pasitikėjimą. Tačiau A. Skardžių dangstantys politikai kažko delsia, sako, tuoj pradėsime apkaltos procesą, jis bus ilgas, gal mitinguotojai pamirš, o čia ir kadencija baigsis.“

Pasiteiravus, kaip bus su išankstiniais rinkimais, Mišrios Seimo narių grupės seniūnas B. Matelis svarstė:

„Valdantieji tvirtai pareiškė, kad jų nebus. Tai dėl ko tada mes susitarėme? Kad kažką pasvarstysime, pakalbėsime, garą nuleisime ir tokiu būdu apgausime visuomenę? Ar opozicija turėtų dalyvauti tokiuose žaidimuose?“

Be to, parlamentaras pripažino, kad opozicinių frakcijų lyderių ir valdančiųjų susitarimui jis pritarė, tačiau nuogąstauja, kad jokių tikslų nebus pasiekta, o susitarimas bus visiškai tuščias. Esą bus įgyvendintas tik susitarimas dėl apkaltos balsuoti atvirai, todėl sutiko atsakyti į keletą opių klausimų.

– Kodėl Jūs nutarėte viešai kritikuoti šį susitarimą?

– Todėl, kad praėjusį ketvirtadienį buvau mitinge prie Seimo ir pats jaučiau, ko iš mūsų tikisi Lietuvos žmonės. Norėčiau atkreipti visų dėmesį į vieną labai svarbų dalyką – šis mitingas buvo pirmasis tikriausiai per visus 28 metus, kuriame nebuvo keliami ekonominiai ar socialiniai reikalavimai. Anksčiau buvo protestų dėl kainų kilimo Kazimiros Prunskienės vyriausybės laikais, buvo langų daužymo vyriausybei vadovaujant Andriui Kubiliui, bet tokio taikaus protesto mitingo dėl, atsiprašant, vieno suknisto seimūno, kuriam pavyko išsisukti nuo apkaltos, dar nėra buvę. Kitas dalykas – mitingą suorganizuoti pavyko vos per kelias dienas ir atėjo iki 6 tūkstančių, vadinasi, kviečiant žmones ilgiau, po darbo valandų, kai nebus taip šalta, jų gali susirinkti tris kartus daugiau. Ir jeigu pradeda rinktis minios reikalauti ne duonos ar didesnių atlyginimų, o pagarbos savo valstybei, vadinasi, visuomenėje kažkas įvyko.

R. Karbauskis.

Į tai, kad visuomenė keičiasi, visų pirma norėčiau atkreipti R. Karbauskio dėmesį. Kitą kartą jo juokelių scenoje, teiginių, kad mitingus organizuoja opozicija, visuomenė gali ir nesuprasti. Mitinge dalyvavau ir todėl žinau, kad kone kiekvienas mitinguotojas pabrėždavo, jog R. Karbauskis yra įžūlus melagis ir tai jau per gerklę visiems lenda. Šis politikas turėtų rimtai susirūpinti, ką kalba žmonėms, kokius moralinius reikalavimus kelia kitiems ir kaip pats elgiasi. Žmonės dėl to tikrai yra įsiutę. Girdėjau ir grasinimų, kad, jeigu niekas nesikeis, mitinguotojai degins aikštėje padangas ir sieks užimti valdžios įstaigas. O kodėl gi ne? Jie juk reikalauja ne duonos ir pašalpų, jie reikalauja tik kelių dalykų – nemeluoti ir pagarbos savo valstybei. Ir kaip prieš tokius policiją pasiųsi?

– Tačiau po mitingo visų frakcijų lyderiai jau tariasi, ką daryti, kad Mindaugo Basčio istorija nepasikartotų. Politikai reagavo, šią savaitę Seime bus priimti kažkokie sprendimai.

– Bijau, kad partijų lyderiai dar ne viską suprato, kas įvyko. Visuomenė konsoliduojasi ir šiandien jau nebus taip, kaip buvo vakar. Galop, ar kas nors gali tiksliai pasakyti, dėl ko visos frakcijos parlamente praėjusią savaitę susitarė? Kad patampys ir numes A. Skardžiaus, L. Matjošaitytės ir išankstinių Seimo rinkimų klausimą? Toks gumos tampymas ir mekenimas man primena nomenklatūrinius laikus, kai žmonių reikalavimai būdavo paskandinami nesibaigiančiuose svarstymuose. Ir dabar į tą vatą valdantieji įvėlė dar ir opoziciją. Iš šalies žiūrint atrodys, kad ir opozicija išvien su valdančiaisiais ieškojo ir surado būdą, kaip nuraminti visuomenę. Galvoju, kad šiuo atveju opozicija galėjo būti griežtesnė reikalaujant konkretaus susitarimų rezultato.

M. Bastys.

Todėl dabar ir sakau – valdantieji turi nedelsiant ir aiškiai išsakyti savo poziciją dėl A. Skardžiaus, VRK pirmininkės ir išankstinių Seimo rinkimų.

– Jūs tik kritikuojate susitarimus ir valdančiąją daugumą. O ką galėtumėte pasiūlyti, kad darbas Seime būtų bent jau pakenčiamas?

– Reiktų platesnio susitarimo. Siūlyčiau valdantiesiems nebekurti tų komisijų ir nebežaisti tų žaidimų, kurie erzina visuomenę. Komisija tirti A. Kubiliaus vyriausybės veiklą yra niekinė ir populistinė, laiko gaišimas. Jos reiktų atsisakyti. Opozicija galėtų susitaikyti su mintimi, kad nepavyks sudaryti komisijos konkrečiai R. Karbauskio „Agrokoncerno“ veiklai ištirti.  Visus abejotinus „Agrokoncerno“ sprendimus gali ištirti prokuratūra. Tačiau galėtume sutikti sudaryti komisiją žemės ūkio problemoms tirti. Nes trąšas importuoja ne tik „Agrokoncernas“, ūkininkų kreditavimo faktus, po kurių žemės netekdavo smulkesni ūkininkai, tiria Lietuvos bankas. Komisija, tirianti LRT veiklą, irgi turi politinį atspalvį. Emocinių purslų – dar daugiau. Galėtų ta komisija dėl abejotinų LRT vadovybės sprendimų kreiptis į teisėsaugą, prokuratūra galėtų įsikišti ginant viešąjį interesą, jeigu tai reikia. Sutaupytume begalę brangaus laiko. Skubesnis A.Skardžiaus išprašymas iš valdančiosios daugumos, o vėliau ir iš Seimo, pademonstruotų, kad ir šiuo klausimu yra platus sutarimas. Štai keli pasiūlymai, kurie padėtų Seimui grįžti į normalaus darbo vėžes. Ir nereikia virpinti oro kvailais pasiūlymais uždrausti kurią nors partiją ar išvaryti iš Seimo visą frakciją.

– Kai kam susidarė įspūdis, kad valdantieji sunkiai atsisveikino su M. Basčiu, dabar tyla gaubia A. Skardžiaus istorijas. Ar galėtumėte rasti loginį tokio elgesio paaiškinimą?

– Į šį klausimą labai taikliai jau atsakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas, gal tik daugeliui jo žodžiai pro ausis praslydo. Jis pareiškė, kad normalius sprendimus priimti trukdo valdžioje įsitaisę „bebrai“. „Bebrais“ Seime vadiname tuos buvusius komunistus, kurie susikūrė nomenklatūrinius postus urėdijose, „Lietuvos geležinkeliuose“, ministerijose, visi kartu medžiojo, pirtelėse šnapsą gėrė. Kur dabar yra to bebryno vyriausieji? Ogi jie įsitaisė valdančiojoje daugumoje ir sėkmingai vairuoja visos koalicijos vairą. Galvoju, kad V. Bakas juos ir įvardijo. Aš suprantu V. Bako nusivylimą, jis kūrė komisiją, sunkiai dirbo, parašė išvadas, kurias Konstitucinis Teismas patvirtino, o tada kažkokie „bebrai“ susitarė ir nušluostė nosį pačiam Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkui. Apmaudu. Neseniai G.Kirkilas pareiškė, kad be patyrusių Seimo narių, be senbuvių, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija mažiausiai dvejus metus sėdėtų ir nežinotų, nuo ko pradėti dirbti. Ir tai tiesa, nes vienais nepasitiki R. Karbauskis, o kiti nesugeba įsilieti į aktyvią veiklą.

B. Matelis.

– Jūs teigiate, kad Valstiečių ir žaliųjų frakcija yra visiškai priklausoma nuo vadinamųjų „bebrų“ ir todėl jau suka jų seniai jau pramintu taku?

– Žinoma! Vieša paslaptis, kad tie patyrę socdarbiečių parlamentarai turi labai daug galių formuojant „valstiečių“ ir viso Seimo dienotvarkę bei užkulisinius susitarimus. Juk patys pagalvokite – pasitraukus „bebrams“ iš koalicijos, R. Karbauskis liktų nuogas, be jokios priedangos dienotvarkę formuoti, o daugumos toji koalicija ir dabar neturi. Tai būtų krachas, todėl ir ieško dar vieno koalicijos partnerio. Be to, „valstiečių“ frakcijoje yra nemažai politikų, ideologiškai artimų socdarbiečiams. Kitaip sakant, kai kurių „valstiečių“ uodegos irgi šiek tiek plokščios, o dantys labai aštrūs. Todėl „valstiečiai“ sėkmingai ir perima iš tų „bebrų“ įpročius vaikščioti pas gydytojus be eilės, mūrų stoja už savo lyderį, kuris neteisėtai tvoras gamtos kampelyje tveria ir danielius kankina. Štai nuo tokių iš pažiūros menkų dalykų ir prasideda nomenklatūrinės draugystės, vienas kito dengimas, pirtelės ir galų gale valstybės užvaldymas. Juk būtent socdarbiečių gretose yra žmogus, kuris labai aktyviai siūlo visiems gerų gydytojų paslaugas be eilės. Stukseno ir pristukseno, dabar ir ministrai, ir įtakingi „valstiečių“ seimūnai vaikšto pas gydytojus be eilės. Ir dar pyksta, jeigu kas nors pakritikuoja. Čia panašiai gaunasi kaip ir su tuo chamu, kuris, atsiprašant, pasituštino tau prie durų, paskambino ir paprašė popieriaus pasturgalį nusivalyti, o kai papriekaištauji, jis dar ir užpyksta.

– Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas gavo laikinosios parlamentinės komisijos statusą ir jau kuris laikas tiria verslo ir politikų korupcinius ryšius. Ar čia vadinamieji „bebrai“ irgi gali bandyti pakreipti viską sau naudinga linkme?

– Po 1990 Kovo 11-osios valdžioje, išskyrus gal tik keletą metų, buvo A. Brazausko partija. Teko girdėti beveik anekdotinių situacijų, kai tos partijos šulams buvo duota užduotis parengti Kristinai dovaną – vieną viešbutį. Matyt, surado „bebrai“ tų galimybių ir įstatymo spragų. Tuo metu apie tokius valstybės valdymo būdus buvo daug kalbama, apie tai viešai yra užsiminęs ir buvęs jų užsienio reikalų ministras P. Gylys. Todėl dabar turiu teisę klausti, ką V. Bako komitetas rengiasi ištirti ir kiek pirmininkui bus leista siautėti rašant tyrimo išvadas? Pamenu, kai dar po rinkimų buvo kalbama apie galimą koaliciją su konservatoriais, Valstiečių ir žaliųjų frakcijoje gal koks trečdalis piestų stojosi, sako, tokia koalicija suskaldys frakciją! Ir tikrai dalis jų būtų patraukę pas tuo metu dar kartu dirbusius socialdemokratus. Todėl aš linkęs manyti, o tai patvirtina ir V. Bako žodžiai, kad palikti M. Bastį per savo bendraminčius „valstiečių“ frakcijoje spaudė socialdarbiečiai, galbūt mainais į teisingumo ministro portfelį. Jo socialdarbiečiai ir taip tikriausiai nebebūtų gavę, na, bet prie to pačio, tada palikite mums Bastį. „Valstiečiai“ ir paliko. Dabar graužia nagus. Man tiktai keista, kad „valstiečiai“ su tais savo „bebrais“ pradėjo kovoti tokiu keistu būdu – siūlys riboti iki dviejų Seimo nario kadencijas. Mistika, utopiniai siūlymai, anapusinis gyvenimas ir kosmosas – pastaruoju metu dažniausiai „valstiečius“ traukiantys dalykai.

– Ar šią savaitę balsuosite už visus projektus, dėl kurių esate sutarę su valdančiaisiais ir kuriuos dabar kritikuojate?

– Balsuosiu ir kitus raginsiu tai daryti, o jeigu valdantieji akiplėšiškai ims apgaudinėti ir išsižadės savo pažadų, siūlysiu opozicinių frakcijų lyderiams į tai reaguoti labai aštriai.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Prezidentas siūlo Seimui didinti mokesčių sistemos stabilumą

confident-noyce

Vyriausybė teikia Seimui pavasario sesijos darbų programą

confident-noyce

Seimo pirmininkė: partnerystės įteisinimui paramos ieškosime ir opozicijos gretose

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau