-0.5 C
Panevėžys
Šeštadienis, 20 balandžio, 2024

B. Matelis atskleidė Seimo viešbučio skandalo užkulisius ir tai, ko labiausiai bijo R. Karbauskis

B. Matelis.

Šie metai prasidėjo nauju skandalu, kuriame vėl įsisuko Lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjunga – už valstybės lėšas bus asfaltuojama į Seimo nario Zbignev Jedinskij gyvenamąjį namą vedanti gatvė.

Praėjusių metų pabaigoje su šia partija susijęs skandalas dėl Seimo viešbučio tiesiogiai buvo susijęs su Panevėžyje rinktu Seimo nariu Bronislovu Mateliu. Kai politikas paskelbė, kad virš jo esančiame bute ministras J. Narkevič negyvena, tačiau gyvena jo dukra, žiniasklaida puolė patį ministrą ir šis prisipažino, kad taip ir yra.

Tuomet siūlas ėmė vyniotis ir dėl Z. Jedinskij, kurio bute gyveno jo sūnus su savo drauge, tuo pačiu buvo atskleista ir daugiau Seimo narių, gavusių Seimo viešbutį išimties tvarka. Pasipylė kaltinimų, esą tai buvo iš anksto suplanuota puolimo akcija, siekiant diskredituoti valdančiąją daugumą. O kaip viskas buvo iš tikrųjų?

Šio skandalo užkulisius portalui „Jūsų Panevėžys“ sutiko atskleisti Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Bronislovas Matelis.

– J. Narkevič, Z. Jedinskij, R. Karbauskis ir kiti iš valdančiųjų pareiškė, kad tai – surežisuotas opozicijos puolimas prieš valdančiuosius, siekiant juos sukompromituoti. Iš tikrųjų gali kilti klausimas, kodėl trejus metus niekas to nepastebėjo, o štai dabar viskas staiga ėmė ir iškilo į paviršių? Jūs – buvęs žurnalistas, gerai suprantate informacijos veikimo principus ir turite pažinčių. Ar tikrai šioje istorijoje neįžvelgiate opozicijos sąmokslo?

– Gyvenime kartais taip nutinka, kad kortos keistai sukrenta, žvaigždės kažkam nepalankiai išsidėsto, dar Mėnulio fazė, horoskopai savo padaro, kavos tirščiai ne tą ir ne tokią ateitį parodė. Daug ką galima išburti.

Reikia žvelgti į faktus ir juos vertinti, o tie faktai tikri, vadinasi, patys politikai prisidirbo, dabar dvokia, jiems nepatogu, todėl puola kaltinti kitus, kad kažkas kitas jiems į kelnes pridėjo. Nesąmonė. Juk ir į Z. Jedinskij namą vedančios gatvės opozicija tikrai neasfaltavo. Tie žmonės naivūs, žiauriai naivūs ir net prasčiokiški.

Galiu atvirai pasakyti, kad režisieriaus, ilgų pasitarimų ir gudraus plano tikrai nebuvo, nors kai kurias tų būsimų istorijų detales aš tikrai žinojau dar prieš mėnesį iki to skandalo. Kitų TS-LKD frakcijos narių apie tai neinformavau, nes ši informacija nebuvo mano, todėl privalėjau laikytis konfidencialumo.

J. Narkevičius.

Žinojau, kad J. Narkevič situacija ilgai domėjosi net trijų žiniasklaidos priemonių atstovai. Juos buvo pasiekęs gandas, kad viešbutyje gyvena jo dukra, kultūros ministro pavaduotoja. Žurnalistai norėjo gandus patikrinti ir manęs teiravosi, ar žinau, kuriame bute gyvena ministras ministras.

Sąžiningai atsakiau, kad jo savo laiptinėje nesu matęs. Tuomet susimąsčiau, o kas tie jaunuoliai, nuolat vaikštantys koridoriais? Vėliau juokavau, kad toje laiptinėje gyvenu tik aš ir Seimo narių vaikai.

Žiniasklaida pati viską išsiaiškino ir, suprantama, kaip ministro kaimyno, paklausė ar aš esu jį ten matęs. Nenoriu meluoti ir ką nors išsukinėti, todėl sąžiningai ir pasakiau, kad matau tik ministro dukrą. Gal turėjau meluoti arba ministrą įspėti?

– Tačiau vėliau paaiškėjo, kad toji viešbučio laiptinė buvo ilgai stebima žurnalistų, viskas buvo filmuojama. Reikia iš anksto žinoti, ką ir kur filmuoti, ko tikėtis. Taip nemanote?

– Z. Jedinskij sūnų su drauge, kurie gyveno už mano buto sienos, žiniasklaida pagavo tikriausiai atsitiktinai. Vienos televizijos žurnalistai „kabėjo“ visą dieną prie Seimo viešbučio ir laukė, kada išsikraustys ministras J. Narkevič, nes turėjo žinių, jog būtent tą dieną išsiveš savo daiktus. Žurnalistai turi teisę kalbinti ir fiksuoti galimus pažeidimus lauke, viešoje vietoje. Laukdami pastebėjo ir nufilmavo vaikiną bei merginą, kurie kažkur išvyksta, vėl atvyksta, vėl išvyksta.

Z. Jedinskis.

Žiniasklaida parodė vaizdo įrašą ir pasiteiravo, kas jie tokie? Jie gyveno greta, bet niekuomet nesidomėjau, kas jie tokie. Vaikinas iš veido labai priminė Z. Jedinskij. Į tolimesnius įvykius nesikišau, tik tą rytą pakomentavau situaciją, nes žiniasklaida tą vaikiną pričiupo, jis su automobiliu skubiai lėkė, sugadino atitvarą. Tą ankstų rytą prie Seimo viešbučio virė tikra drama: filmavimo kameros, Seimo apsaugos darbuotojai, policija, į darbą einantys parlamentarai.

O kodėl tik po trejų metų tai išaiškėjo? Seimo viešbutyje nepriimta vaikščioti vieni pas kitus į svečius, nėra laiko domėtis ir kas bei kuriame bute gyvena. Ir aš trejus metus nežinojau, kad mano kaimynai J.Narkevič bei Z. Jedisnkij, nes jų ir nematydavau.

Aš galiu tik spėlioti, kad po to, kai ministru paskyrė J. Narkevič, jis tapo labiau matomas viešas asmuo, tikriausiai kažkas pranešė žiniasklaidai apie jo dukrą, o tada ir kilo tas triukšmas. Labai natūralus procesas ir natūrali žiniasklaidos reakcija.

Be to, Lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos nariai savo elgesiu patys nuolat atkreipia dėmesį į save ir tuomet pasipila dar daugiau skandalų. Dabar akivaizdu, kad ši partija į valdžią atėjo turėdama tikslą susikurti patogų gyvenimą sau ir savo vaikams.

Žiūrėkite, lenkai valdžioje vos keli mėnesiai, anksčiau retai kada būdavo tarp valdančiųjų, kitos tokios galimybės gali ir nebūti, todėl skuba net rankoves pasiraitoję: vaikus įdarbina valstybės tarnyboje, aprūpina juos Seimo viešbučiu, kelius asfaltuojasi, paštą perima, grasina atleisti ir kitų valstybės įmonių valdybos narius. Tokiems raktų nuo valdžios kabinetų duoti negalima.

– Ar sulaukėte piktų replikų iš kolegų Seimo narių, nes daug žinojote, bet nieko neįspėjote, net savo frakcijos?

– Sulaukiau tik pagyrimų, kad nenusišalinau, komentavau ir vertinau tą skandalą. Seime yra daug situacijų, kurios tiesiog akis bado. Šalies valdyti atėję kai kurie politikai ieško ir susiranda galimybių pasipelnyti. Viena jų – gauna viešbutį išimties tvarka, moka tik už komunalines paslaugas, o savo būstą Vilniuje išnuomoja komercine kaina.

D. Kaminskas.

Paskaičiavau, kad kolega „valstietis“ D. Kaminskas iš tos situacijos per kadenciją papildomai uždirbs iki 25 tūkst. eurų. Jis Vilniuje turi net tris butus ir visus nuomoja, o pats gyvena Seimo viešbutyje.

Po vieno posėdžio svarsčiau galimybę trauktis iš Antikorupcijos komisijos. Kai svarstėme D. Kaminską, o jis yra komisijos pirmininko pavaduotojas, aš išsakiau nuomonę, kad jis ne tik pavaduotojų, bet ir eiliniu tos komisijos nariu būti negali, nes komisijos reputacijai padaryta didžiulė žala. Komisija balsavo ir paliko D. Kaminską Antikorupcijos komisijos pavaduotoju. Manau, kad visuomenės pasitikėjimas komisijos sprendimais krito.

– Ar yra kokių nors receptų, kad Seimo viešbutyje tokių skandalų nebekiltų? Juk po kitų rinkimų ateis kiti, o landa piktnaudžiavimui liks, tik ja naudosis jau kiti valdantieji.

– Esu registravęs keletą Seimo statuto pakeitimų, leisiančių apmokestinti Seimo narius nuomos mokesčiu. Tačiau daugiausia vilčių dėjau į savo pasiūlymą apskritai uždrausti išimties tvarka skirti Seimo viešbutį Seimo nariui, kuris turi nekilnojamo turto sostinėje ar netoli Vilniaus. Jeigu tokią spragą palieki, tai tų priežasčių politikai kaip mat prisigalvoja: autobusas retai važiuoja, toli iki stotelės eiti, remontuoju savąjį butą, sūnus neįleidžia nakvoti.

Kodėl visi mokesčių mokėtojai turi rūpintis Seimo nariu, kuriam toli iki autobuso eiti, kuris sumanė savo būstą remontuoti ar tingi ilgai važiuoti iki Seimo? Tegul atsisako mandato ir sėdi namuose. Arba tegul pats sprendžia savo problemas.

Sprendimą panaikinti lengvatas gali priimti ir Seimo valdyba, jai ir parašiau, tačiau gavau atsakymą, kad nustatytos tvarkos keisti niekas nesirengia. Esą viskas gerai. Gal jiems, valdantiesiems ir gerai, bet visuomenė tikrai turi dėl ko pykti.

Galop aš suprantu ir valdančiuosius – jeigu dabar pradėtų varyti iš viešbučio tuos parazitus, imtų trūkinėti juos jungiantys ryšiai, atsirastų pykčių, gali subyrėti jų koalicija. Todėl nieko ir nekeičia – pernelyg pavojinga.

Man susidarė įspūdis, kad valdantieji užėmė žiedinę gynybą, sulindo į apkasus ir kausis už įvairias lengvatas iki kadencijos pabaigos.

– Prieš beveik trejus metus kalbėjote, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija Seime gali skilti. Jūsų pranašystė neišsipildė.

– Gal dabar ir patys „valstiečiai“ svarsto, kad geriau būtų buvę skilti, nes dabar murkdosi jie visi toje politinėje purvynėje, pramuša vieną politinės moralės dugną ir ieško kito.

Aš suprantu valdančiuosius, jiems labai nepatinka, kad visos šios istorijos buvo atskleistos, todėl puolė kaltinti sąmokslu ir gerai organizuotu puolimu. Pastaruoju metu, jeigu kas nors ką nors ir puola, tai patys valdantieji patys save puldinėja ir daužo. Viktoras Pranckietis iki šiol vaikšto rūškanu veidu, nes tokios išdavystės nesitikėjo.

V. Pranckietis.

Visi išimties tvarka gavusieji viešbutį yra iš valdančiosios daugumos. Tą situaciją aš vadinu politine korupcija. Valdantieji lojaliems saviškiams padalina viešbučio kambarius išimties tarka, kiti valdantieji arba jų vaikai yra susiję verslo reikalais su R. Karbauskio įmonėmis, dar kiti gauna postų, laimi viešuosius pirkimus, kaip antai M. Jovaiša (jo tėvas yra Švietimo komiteto pirmininkas), ir štai turime visą puokštę, kurią aš vadinu politine korupcija.

Tuomet visi balsuoja ir balsuos už bet ką, nes kitaip balsuoti tiesiog nebegali – rankos ir kojos surištos. Suskilti jiems tiesiog nebeįmanoma, nes visi supančioti ta pačia virvele.

Valdančiųjų pyktis susijęs ir su tuo, kad tiek opozicija, tiek žiniasklaida atskleidžia tikruosius valdančiųjų tikslus. Praktiškai visose srityse R. Karbauskis pasisuko 180 laipsnių, ir ką žadėjo prieš Seimo rinkimus, dabar viską daro lygiai atvirkščiai. Sąžiningi politikai tokio apsivertimo kūliais nesupranta ir jau pasitraukė iš „valstiečių“ frakcijos.

– Tačiau R. Karbauskis sako padaręs labai daug naudingų darbų, taip pat ir kovojant su nepotizmu bei korupcija. Gal iš tikrųjų nėra taip blogai?

– Kai buvo sudaroma valdančiųjų koalicija, R. Karbauskis ir jo bičiuliai išbraukė iš veiklos programos visą pastraipą apie kovą su korupcija. Apie tai pranešė iš „valstiečių“ pasitraukęs V. Bakas. Dabar palyginkite, ką R. Karbauskis apie korupciją ir valstybės užvaldymą kalbėjo prieš Seimo rinkimus, ir ką dabar pats daro?

R. Karbauskis.

Į ministerijų aukštus postus stumiami Seimo narių vaikai, pažįstami ir draugai arba itin lojalūs vienam asmeniui. Ar tai galime vadinti kova su nepotizmu?

Liūdna, kad premjeras visiškai tapo priklausomas nuo R. Karbauskio ir vykdo tik jo valią. Nebeturi jis savo nuomonės ir ryžto pakovoti už sveiką protą. Kartu su R. Karbauskiu pradėjo premjeras karą su tik ką išrinktu Prezidentu G. Nausėda.

– Manote, kad tie vieši konfliktai nėra atsitiktiniai, kad jie specialiai sukeliami?

– Valdantieji tarp savęs vieni su kitais kovoja, o kai pavargsta ir nutaria pailsėti, tuomet puola Prezidentą Gitaną Nausėdą ar kitą auką renkasi. Jeigu nebūtų priešo, R. Karbauskis netektų ir syvų, kuriais jis minta. Priešų jis ieškosis iki pat kadencijos pabaigos.

R. Karbauskiui būtų didžiausia bausmė, jeigu niekas nebereaguotų į jo išsišokimą, įžeidinėjimą, keistus komentarus, kitų politikų ar socialinių grupių žeminimą. R. Karbauskis gyvas tol, kol kažkas atsiliepia, jis minta iš konfliktų, kuriuos pats ir sukelia. Tuomet galima plaukti paviršiumi ir nekomentuoti padėties švietimo, medicinos ar viešojo sektoriaus srityse, mažiau dėmesio tenka piktnaudžiavimui tarnyba.

TS-LKD frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis ėmė saikingai komentuoti įvairius R. Karbauskio  pasisakymus ir pastebėjau, kad R. Karbauskis pradėjo nervintis. Palaukęs kelis mėnesius ir nesulaukęs aštraus atsako, R. Karbauskis viename interviu ėmė verkšlenti, kad konservatoriai jį jau seniai nurašė, dar prieš kelis dešimtmečius, kaip kolūkio pirmininko sūnų, atseit, štai kokie tie konservatoriai. Dar guodėsi, kad jį pravardžiuoja Karabasu.

B. Matelis ir G. Landsbergis.

Niekas ir niekada jo nenurašinėjo, nes tuo metu jis buvo menkas ir mažai įtakingas, todėl niekam nebuvo įdomus. Ir Karabasu konservatoriai jo nevadina, bet jam reikėjo atsako, kad kažkas imtų teisintis, kad užsisuktų dar viena viešų konfliktų karuselė. Bet jokios reakcijos jis nesulaukė. Ir, manau, pasijuto vienišas.

R. Karbauskis bijo, kad gali išsisemti konfliktai, o jeigu taip atsitiks, teks daug kalbėti kita tema – apie rinkimų  pažadus ir neatliktus darbus, todėl jį turėjo pradžiuginti premjero Sauliaus Skvernelio retorika, kai išvadino TS-LKD partiją antivalstybine.

Nerimauju tik dėl vieno – R. Karbauskis ir premjeras gali paaukoti svarbius darbus valstybei, visi asfaltuosis savo gatves, sugrūs į valstybės tarnybą gimines ir bičiulius, tuo tarpu atėjusi po Seimo rinkimų kita valdančioji dauguma atras apleistą ir nereformuotą valstybę bei nusivylusius gyventojus.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

A. Mazuronis prognozuoja, kad šios kadencijos Seimas nepadidins mokesčių dėl gynybos

confident-noyce

Seimas nutarė stiprinti pinigų plovimo prevenciją

confident-noyce

G. Paluckas: LSDP pozicija dėl VSD komisijos išvados nesusijusi su parama prezidentui

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau