Suomijos mokslininkai paviešino nerimą keliančią simuliaciją, kuri demonstruoja, kaip vos vieno kosulio metu prekybos centre pasklidę lašeliai, ore išsilaiko kelias minutes ir gali nukeliauti per dvi prekių eiles, taip, galimai, užkrečiant netoliese esančius žmones koronavirusu.
Aalto universitetas, Suomijos meteorologijos institutas, Suomijos techninių tyrimų centras ir Helsinkio universitetas tyrė, kaip aerozolinės dalelės, išspjaunamos iš kvėpavimo trakto kosėjant, čiaudint ar net kalbant, keliauja oru.
Remiantis preliminariais rezultatais, mažytės dalelės, savyje nešančios koronavirusą, ore gali išsilaikyti ilgiau nei manyta iš pradžių. Tai dar kartą parodo, kaip svarbu vengti gausesnio susibūrimo vietų uždarose patalpose.
Keturios tyrimų organizacijos vykdė nepriklausomus modeliavimus, tam naudojant tas pačias pradines sąlygas, kuomet asmuo kosėja praėjime tarp lentynų.
„Kažkas, užsikrėtęs koronavirusu, gali nusikosėti ir nueiti, tačiau už savęs jis palieka ekstremaliai mažas aerozolių daleles, nešiojančias koronavirusą. Tuomet šios dalelės gali patekti į kitų, kaimynystėje tuo metu buvusių, žmonių kvėpavimo takus,“ – sakė Aalto universiteto docentas Ville Vuorinen.
30 mokslininkų, besispecializuojančių skysčių dinamikos, aerozolių fizikos, socialinių tinklų, ventiliavimo, virusologijos ir biomedicinos inžinerijos srityse, pasinaudojo superkompiuteriu, kuris modeliavo aerozolinių dalelių, mažesnių nei 20 mikrometrų, judėjimą oru.
„Sauso kosulio, kuris yra dažnas dabartinio koronaviruso simptomas, atveju šių dalelių dydis įprastai yra mažesnis nei 15 mikrometrų. Ypatingai mažos tokio dydžio dalelės nenusėda ant žemės, o priešingai – juda nešamos oro srovių arba lieka kaboti vietoje,“ – skelbiama universiteto pranešime.
Jussi Sane, vyriausiasis Suomijos sveikatos ir gerovės instituto specialistas pabrėžė šių preliminarių rezultatų svarbą.
„Institutas rekomenduoja jums, jei tik jaučiatės prastai, likti namuose, o taip pat su visais asmenimis palaikykite fizinę distanciją. Instrukcijose taip pat nurodoma kosėti į alkūnę ar prisidengiant nosinaite, o taip pat laikytis rankų higienos reikalavimų,“ – sakė Sane.