Atskleidė, kokių orų lietuviai gali tikėtis sausį: dalis jūsų labai nusivils

Atskleidė, kokių orų lietuviai gali tikėtis sausį: dalis jūsų labai nusivils

Akvilė RAZMARATAITĖ (TV3.LT) / Pixabay.com nuotr.

Pirmasis metų mėnuo, sausis, žada būti ne itin žiemiškas. Numatoma, jog jis bus šiltesnis, nei įprastai, o šalčio bangos tikėtinos nebent antroje mėnesio pusėje. Sausio mėnesio vidutinė oro temperatūra numatoma, jog bus apie 1,5 laipsnio šiltesnis už normą, kuri siekia -3,2 laipsnio.

„Numatoma, kad šis sausio mėnuo bus šiltesnis už tą įprastinį, net iki kažkur 1,5-2 laipsnių“, – sakė klimatologas Donatas Valiukas.

Žinoma, visos mėnesio dienos nebus identiškos, viena gali būti vėsesnė – kita šiltesnė. „Tai yra bendra mėnesio tendencija, be tų atskirų svyravimų, o tokių gali būti, kol kas jų nematyti, tad jie, ko gero, labiau tikėtini antroje mėnesio pusėje“, – pridūrė klimatologas.

BIC

Vasaris bus panašus į sausį

Sausis kartu su vasariu yra šalčiausi žiemos mėnesiai. Dviejų mėnesių temperatūra yra -3,2 laipsniai. Tad tiek sausio, tiek vasario tos normos yra vienodos. Jeigu žiūrėtume į vakarinę Lietuvos dalį, tai dažnai būna, kad vasaris netgi šaltesnis yra už sausį.

„Bendrai paėmus tai yra šalti mėnesiai su galimais šalčio išsiveržimais, žinoma, visą mėnesį jie neišsilaiko. Bet kol kas tiek sausį, tiek vasarį prognozuojamas iki trijų laipsnių nuokrypis nuo normos, tai reiškia, kad temperatūra gali būto šiltesnė ir artima nuliui“, – kalbėjo klimatologas.

Žiema dar gali pasikandžioti

Šią žiemą, vis dėlto, yra labai tikėtinos trumpalaikės šalčio bangos, ypatingai sausio mėnesį. Šiuo laikotarpiu dažniau nei įprastai stebimas arktinio oro įsiveržimas į vidutines platumas. Tokiais laikotarpiais fiksuojamos neigiamos oro temperatūros anomalijos, siekiančios -10,0°C ir daugiau.

„Pernai ir gruodžio viduryje buvo tokia šalčio bangelė su sniegu, ir paskui sausio mėnesį taip pat buvo tokia pat šalčio bangelė. Jos gali būti ir šiemet“, – kalbėjo klimatologas.

Arkties išsiveržimų laiką nustatyti sunku. „Tie šalčio išsiveržimai iš Arkties jie vyksta ir yra sunkiai prognozuojamai, šiuo metu jie yra šiaurės Amerikoje. Jų gali pasitaikyti, bet kol kas, taip tiksliai jų dar nematyti. Bet kad bus irgi negalime sakyti, bet paprastai jų pasitaiko. Sniego taip pat galima tikėtis, kad besniegių žiemų būtų, tai tikrai retas atvejis. To sniego dar tikrai, manau, sulauksime“, – kalbėjo klimatologas.

Sausio mėnesio rekordai

Žemiausia oro temperatūra buvo užfiksuota sausio 17 dieną Varėnoje 1940 metais, tuomet stingdė 40,5 laipsnių šaltis. Aukščiausia sausio oro temperatūra buvo užfiksuota 2007 metais Lazdijuose, ten termometro stulpelis pakilo iki +12,6 laipsnių.

1970 metų sausio 30-31 dienomis speigas sukaustė beveik visą šalį, jis buvo užregistruotas 34 stotyse, o Utenoje temperatūra nukrito iki -38,0 laipsnių. Šaltas sausis Lietuvą aplankė ir 1987 metais, jo pradžioje temperatūra nukrito iki -35,0 laipsnių.

AIK

H2Auto plovykla

Mano namukas

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.