13.2 C
Panevėžys
Antradienis, 21 gegužės, 2024

Atrankos į elitinį VST padalinį neįveikia bent pusė, bet galėtų tarnauti dvigubai daugiau

AutoriusDominykas Biržietis (bns)Fotobns

Miško keliuku atvažiuoja sunkvežimis, iš jo su maišais ant galvų skubiai išlaipinami šeši sunumeruoti vyrai, o kaukėti pareigūnai juos šiurkščiai ragina čiupti 20 kilogramų sveriančią dėžę, kuprines, automatus atstojančias pliauskas.

Su šia manta vyrai palydimi į miško gilumą, kur prasideda jų išbandymas.

Vaizdas primena įkaitų dramą, bet jeigu pakankamai gerai pasirodys ir nepalūš, šis šešetas galiausiai taps Viešojo saugumo tarnybos (VST) Operatyvaus reagavimo kontratakos komandos (ORKA) dalimi. O ateityje galbūt patys bus atsakingi už tikrų įkaitų išlaisvinimą.

Atrankos į elitinį padalinį taktinis psichofizinis žygis trunka parą. Žurnalistams šią savaitę parodyta tik maža jo dalis – kandidatai keturpėsti lindo per 15 metrų ilgio upelio pralaidą, paleidus dūmų uždangą kaminu ropštėsi iš aklinai uždaryto namo.

„Turėjau užduotį pranešti dėžę ir apie tai galvojau“, – sakė ORKA nariu tapti siekiantis 31-erių vyras, davęs sau Ąžuolo slapyvardį. Į kuprinę jis susikrovė sausų drabužių ir maisto, bet persirengti po vėsių maudynių neskubėjo – nežinojo, kas dar laukia.

VST vadovybė sako, kad ORKA padalinyje visoje Lietuvoje galėtų dirbti dvigubai daugiau pareigūnų, lėšų tam yra, bet iš kelių etapų susidedančią atranką įveikia tik maždaug pusė.

„Noriu būti tarp geriausių“

Nors dar nepriklauso būriui, su žiniasklaida Ąžuolas bendrauja prisidengęs veidą.

Šių elitinių pareigūnų tapatybė griežtai saugoma. Vien perspektyva tapti ORKA nariu reikalauja aukšto konfidencialumo.

„Sunku buvo, yra ir bus, – teigia vyras, pridurdamas, kad jausmas geras. – Ne kiekvienam patirti tokį.“

„Viskas prasidėjo nuo fizinės atrankos. Kitą pusę dienos su maišu ant galvos, nelabai ką mačiau. Ginklai, protinės užduotys, stresinės situacijos, aukščio baimės patikrinimas“, – sakė Ąžuolas, prieš VST tarnavęs Krašto apsaugos savanorių pajėgose.

„Noriu būti tarp geriausių“, – pridurė jis paklaustas, kodėl kandidatuoja į ORKA.

Pasak ORKA viršininko ir vieno iš steigėjų Ričardo Alzbergo, atranka į padalinį susideda iš kelių etapų, o VST poligone Karmėlavos apylinkėse pristatyta dalis pagrindinio baigiamojo etapo, kuriuo atliekami psichofizinių gabumų patikrinimai: pareigūnai vykdo aukščio, uždarų patalpų baimės, šaudymo, intelekto vertinimo testus.

Taip pat vertinamas pareigūno susikaupimas, atidumas, gebėjimas nusiraminti vykdant minėtas užduotis, vidury sunkaus fizinio krūvio pateikiamos loginės, matematinės užduotys.

„Pagrindinis atkritimas yra, kai pareigūnas atsisako tęsti atranką. Daugiau nei pusė atkrenta. Turbūt, šis psichofizinis taktinis žygis yra sunkus. Žygio metu formuojamos įvairios užduotys, kurias reikia atlikti tarpinėse stotyse ir galbūt tai yra pagrindinis kriterijus, kai pareigūnai atkrenta“, – sakė R. Alzbergas.

Paklaustas, kodėl tiek daug kandidatų po taktinio žygio atsisako siekti karjeros ORKA padalinyje, R. Alzbergas teigia, kad „pareigūnai nėra silpni, gal tiesiog užduotys sunkios, gal paprasčiausiai ne kiekvienas yra tinkamas būti šios komandos nariu“.

„Jeigu visiems taikytume tuos pačius standartus, ne viską galėtume patikrinti. Tai reiškia, kad vieni kandidatai praeis nepatyrę jokio sunkumo, o kiti viršys savo galimybių ribas. Jeigu jau privedėme žmogų iki tam tikro lygmens, jį analizuojame, matome, toliau nespaudžiame, vietoje įvertiname“, – kalbėjo ORKA viršininkas.

ORKA bazė „būtina Vilniuje“

Vado funkcijas atliekantis VST pavaduotojas Arūnas Paulauskas tvirtina, kad valstybei svarbu turėti gerai paruoštus pareigūnus, kurie nėra kariuomenės dalis, bet turi sunkesnę ginkluotę, ypač gerą pasirengimą, gali greitai reaguoti į „žaliųjų žmogeliukų“ situacijas.

„Norėtume skaitlingesnio šio padalinio ir geografine prasme. Jeigu šiandien padalinys bazuojasi Kaune, matome, kad tai būtina ir Vilniuje, arčiau valstybės rytinių sienų. Manyčiau, kad padvigubinus padalinį pareigūnams užtektų veiklos“, – teigė VST pavaduotojas.

„(Pinigai – BNS) iš esmės yra, todėl aktyviai skelbiame, ieškome naujų pareigūnų norėdami šią komandą padidinti“, – pridurė jis.

VST pradedančiojo pareigūno atlyginimas siekia nuo tūkstančio eurų į rankas, ORKA pareigūno vidutinė alga – apie pusantro tūkstančio eurų.

Pasak R. Alzbergo, ORKA padalinyje dirbti gali tik jau esami vidaus tarnybos sistemos pareigūnai.

„Negalime priimti pareigūnų iš gatvės, jei kažkas ir labai norėtų, jis pirmiausia turėtų praeiti bazinį kursą, kad taptų Viešojo saugumo tarnybos pareigūnu. Tada jie gali dalyvauti mūsų atrankoje. (…) Mes komandoje negalime suteikti profesinio pareigūno išsilavinimo, jis tai turi būti įgijęs iš anksčiau“, – nurodo ORKA viršininkas.

Pasak jo, kandidatai specifinių fizinių parametrų atitikti neturi, jiems taip pat netaikomi amžiaus apribojimai.

„Yra tik baziniai reikalavimai tapti pareigūnu, nepriekaištinga reputacija, kas yra labai svarbu, lojalumas, tam tikros psichologinės savybės, sveikatos patikra pagal pirmą skiltį. Visai tai patikrinama ir praėjus galima kandidatuoti“, – sakė R. Alzbergas.

VST specialų padalinį ORKA sudaro ypač gerai atrinktų ir paruoštų pareigūnų pajėgos, skirtos vykdyti padidintos rizikos užduotis: įkaitų išlaisvinimą įkalinimo įstaigose, ginkluoto pavojaus likvidavimą masinėse riaušėse, pavojingų nusikaltėlių konvojaus apsaugą, strateginių valstybės objektų užpuolimo ir nekonvencinių grėsmių atrėmimą.

ORKA kovotojai karo metu tampa Lietuvos ginkluotųjų pajėgų dalimi.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

L. Kasčiūnas pristatė bepiločių orlaivių pajėgų plėtimo priemones: bus steigiama „dronų regitra“

confident-noyce

Kariuomenės atsargas papildė papildomos prieštankinės raketos „Javelin“

confident-noyce

Lietuvos kariuomenė gavo teleskopinius krautuvus „Kramer“

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau