Tikriausiai niekas nedrįs prieštarauti, kad asmenukė – žodis, kuris neabejotinai turi būti įtrauktas į šio dešimtmečio modernųjį žodyną. Asmenukių fenomenas tapo neatskiriama šiuolaikinio gyvenimo būdo dalimi, be kurios egzistavimo virtualiame pasaulyje neįsivaizduoja nei eiliniai internautai, nei įžymybės. Nors dalis socialinių tinklų žvaigždžių bei technologijų ekspertų pripažįsta, kad asmenukės jau išgyveno savo populiarumo piką, tačiau jos vis dar išlieka neatsiejamu interneto atributu.
Populiarumas išliko iki šių dienų
Asmenukių fenomeno egzistavimą patvirtina ir visi išmaniųjų gamintojai, pastaruoju metu nuolat pristatantys vis geresnes priekines telefonų kameras. O bendrovė „Huawei“ šiemet žengė ir naują žingsnį – šalia įvairių asmenukę iškart pagražinančių filtrų, „P20 lite” telefone integravo „išmanųjį asmenukių asistentą“, kuris priekine kamera darytai nuotraukai prideda virtualios realybės elementų.
Nors dažnam gali atrodyti, kad asmenukės įsigalėjo visai neseniai, jų istorijos ištakos siekia 1839 m., kai fotografijos pionieriumi laikomas Robertas Hinieseris Kornelijus įamžino savo autoportretą ir tapo šio fenomeno pradininku. Visgi pats asmenukių bumas prasidėjo tik prieš dešimtmetį, kuomet nei vieno paauglio diena buvo neįsivaizduojama be savęs įamžinimo prieš telefono kamerą.
Socialinių tinklų žvaigždė, fotografas ir šokėjas Naglis Bierancas, šiemet tapęs „Huawei P20 Pro” ambasadoriumi, socialiniame tinkle „Instagram“ turintis daugiau nei 91 tūkst. sekėjų, teigia, kad asmenukės šiandien vis dar yra itin populiarios, tačiau ne tiek, kiek anksčiau.
„Ši banga jau yra šiek tiek aprimusi lyginant su tuo, kas buvo prieš kelerius metus. Net ir pats pastebiu, kad dabar asmenukes darau rečiau“, – kalba jis.
N. Bieranco teigimu, dalis žmonių, norėdami įamžinti save, vėl grįžo prie fotografavimosi priešais veidrodžius arba prašo juos įamžinti kitų žmonių, kadangi tokiose nuotraukose telpa daugiau kūno ir galima kūrybiškiau perteikti save. Nepaisant to, fotografo teigimu, jo asmenukės socialiniuose tinkluose vis dar susilaukia daugybės reakcijų bei komentarų.
„Pastebėjau, kad daugiau populiarumo sulaukia tos nuotraukos, kuriose esu aš pats. Pavyzdžiui, jeigu įdedu savo fotografijos darbą, tokia nuotrauka įprastai susilaukia mažiau dėmesio“, – teigia jis.
Socialinių tinklų žvaigždė taip pat pripažįsta, kad jo populiarumui Lietuvoje nemažai įtakos padarė būtent asmenukės, patraukusios tūkstančių sekėjų dėmesį.
Rekomenduoja neperspausti gražinant asmenukes
Kad asmenukės internete sulauktų dėmesio, pasak fotografo, itin svarbu yra nuotraukos kokybė. N. Bierancas tikina, kad šiuolaikiniai išmanieji telefonai jau turi integruotas kameras, kurių galimybės gali prilygti profesionaliai fotografavimo įrangai.
„Man asmeniškai labai svarbu, kad telefono kamera būtų tokia gera, jog patalpinus nuotrauką socialinėje erdvėje nesuprastum, su kuo yra fotografuota – telefonu ar fotoaparatu. Ir šiais laikais jau kartais tikrai sunku suprasti, kad nuotrauka daryta telefonu, nes kokybė būna labai gera. Paskutinė į „Instagram“ įkelta mano asmenukė buvo daryta būtent „Huawei“ išmaniuoju, tai netgi keletas žmonių manęs klausė, ar čia tikrai telefonu darytas kadras“, – pasakoja jis.
Anot fotografo, šiuolaikinių išmaniųjų telefonų galimybės yra tokios, kad dažniausiai netgi nėra būtina naudoti nuotraukų redagavimo programėlių, kuriomis internautai neretai piktnaudžiauja.
„Naujausi išmanieji telefonai jau gali automatiškai padaryti geriausios kokybės kadrą. Maža to, yra ir specialių pagražinimo algoritmų telefone, kurie yra iškart pritaikomi fotografuojant. Tokiais atvejais žmonės atrodo natūraliau nei bandydami nuotraukas koreguoti ir dažnai perspausdami“, – kalba socialinių tinklų žvaigždė. Todėl jis rekomenduoja naudoti nedaug nuotraukų filtrų, o retušavimo programėles išnaudoti nebent norint šiek tiek pakoreguoti spalvas ir jas pritaikyti pagal savo stilių.
Asmenukes perkėlė į naują lygį
„Huawei“ Baltijos šalių vartotojų verslo grupės vadovas Yanfei pasakoja, kad asmenukių fenomenui besitęsiant, gamintojai ieško vis naujų būdų patenkinti jų gerbėjų poreikius.
„Mes įrodėme, kad tie laikai, kai priekinė telefono kamera buvo praktiškai nereikalinga, jau praeityje. Nors ilgą laiką gamintojai priekinėms kameroms neskyrė pernelyg daug dėmesio ir prastos kokybės jutiklių buvo galima rasti net ir flagmanų serijos telefonuose, „Huawei P20 lite“ priekinė kamera su grožio filtrais ir papildytosios realybės efektais asmenukes perkelia į kitą lygį“, – pasakoja Yanfei.
Minėto telefono priekinės kameros galimybės netgi pranoksta kai kuriuos flagmanus. Jame integruota 16 MP priekinė kamera su f/2.0 diafragma užtikrina nuotraukų kokybę esant bet kokioms sąlygoms bei palengvina asmenukių darymą savo 78 laipsnių matymo lauku ir 27 mm vaizdo židinio nuotoliu. Todėl žmogus puikiai telpa kadre ir jam nereikia asmenukių lazdos. Maža to, naudodami specialų asmenukių panoraminį režimą, naudotojai sėkmingai gali tilpti kadre su keliais draugais.
Kaip pasakoja „Huawei“ atstovas, šiame modelyje integruoti pažangūs algoritmai pabrėžia natūralų žmogaus grožį: jie pagyvina odą, paslepia jos trūkumus, bet kartu išsaugo detales ir natūralų odos toną. Telefonas taip pat turi šviesos balansavimo technologiją asmenukių fiksavimui. Tad net ir esant prieblandai, odos tonas bus natūralus, o aplinkos triukšmas nesugadins kadro. Itin tamsioje aplinkoje telefonas paryškina veidą – šis, pasitelkus ekrano šviesą, bus apšviestas šiltu atspalviu.
Yanfei teigimu, telefone įdiegtas išmanusis asmenukių asistentas naudotojams leidžia pritaikyti pažangius papildytosios realybės efektus savarankiško portreto režime.
„Darant asmenukę, nuo šiol galima pasinaudoti 16 naujų kaukių ir aksesuarų, kurie automatiškai prisitaiko prie veido, kuomet darotės asmenukę. Kiekviena iš jų seka paskui veidą, lyg ją iš tikrųjų būtumėte užsidėjęs“, – kalba jis.
Be to, šis telefonas suteikia galimybę naudoti net 14 skirtingų fonų, kurie leidžia visiškai pakeisti objekto aplinką. Tokiu būdu galima pasidaryti nuostabią asmenukę net ir tada, kai supanti aplinka nėra itin patraukli, arba tiesiog nenorima atskleisti, kur šiuo metu esama.