Apynasris alkoholiui: kokia padėtis mažosiose Panevėžio rajono parduotuvėse?

Apynasris alkoholiui: kokia padėtis mažosiose Panevėžio rajono parduotuvėse?

Dovilė BARVIČIŪTĖ ("Tėvynė") / Dovilės BARVIČIŪTĖS, BNS, DELFI nuotr.

Dėl trumpesnio alkoholio prekybos laiko dalis parduotuvių gali sutrumpinti savo darbo valandas. Anot prekybininkų, jiems būsią keblumų nuspėti pirkėjų amžių, toliau didėsianti nelegali prekyba alkoholiu.

Nuo šių metų įsigaliojusios naujos alkoholio pardavimo taisyklės prekybos tinklus verčia svarstyti – kaip organizuoti veiklą. Po kelias savaites truksiančių stebėjimų bus sprendžiama, ar trumpinti parduotuvių darbo valandas. O jeigu valdžia nuspręs leisti alkoholiu prekiauti tik specializuotose parduotuvėse – kyla reali grėsmė, kad mažos parduotuvės rajonuose bus uždarytos, žmonės nebeturės galimybės net duonos prie namų nusipirkti. 

„Kol kas nieko nekeičiame. Parduotuvių darbo laikas išlieka toks pat, alkoholiu prekiaujame kaip leidžia įstatymas“, – „Tėvynei“ teigė vartotojų kooperatyvo „Žemdirbių globėjas“ pirmininkė-direktorė Rita Pribušauskienė.

BIC

Dvylikos parduotuvių tinklo direktorė paaiškino, kad kai kurių parduotuvių Panevėžio rajone darbo laikas yra pasikeitęs, tačiau ne dėl alkoholio įstatymo: „Visada žiemą dirbame trumpiau, vasarą – ilgiau, o kaip bus ateityje, dar matysime.“

Vyksta analizė

Nuo šių metų pradžios įstatymas draudžia prekybą svaigalais pirmadieniais–šeštadieniais iki 10 valandos ir nuo 20 valandos, o sekmadieniais – iki 10 valandos ir nuo 15 valandos. Neatmetama, kad mažųjų parduotuvių darbo laikas gali sutrumpėti keturiomis valandomis. Lietuvos kooperatyvų sąjungos, valdančios per 280 universalių parduotuvėlių tinklą kaimo vietovėse, Prekybos skyriaus viršininkas Saulius Strabulis teigė, kad organizacija dar nėra apsisprendusi, kaip elgsis, bet pripažįsta, kad įsigaliojus trumpesniam leidimo prekiauti alkoholiu laikui korekcijų ko gero nebus išvengta, ypač mažose kaimo parduotuvėse.

„Praėjo per mažai laiko, kad galėtume daryti išvadas ir priimti sprendimus. Kol kas mūsų tikslas stebėti pirkėjų srautus ir tai, ką jie perka iki 10 val. bei po 20 valandos. Jeigu tuo metu apyvarta stipriai mažėtų, gali tekti atitinkamai keisti ir parduotuvių darbo laiką“, – tikino S. Strabulis.

Prekybos skyriaus viršininkas atkreipia dėmesį ir į tai, kad ateityje gali būti dar blogiau. Jei alkoholiu prekiauti bus galima tik specializuotose parduotuvėse, dabartinėms kaimo parduotuvėlėms išsilaikyti bus dar sunkiau, o kai kurioms gresia net ir visiškai užsidaryti.

„Tikriausiai liūdniausia situacija dar tik prieš akis. Jau dabar kaimuose puikiai veikia vadinamieji „taškai“, parduotuvėse prekyba alkoholiu sumažėjusi“, – sako S. Strabulis.

Bent jau kol kas jokių sprendimų nėra priėmę ir didieji prekybos tinklai. Prekybos laiką trumpina tik kai kurios specializuotos parduotuvės.

Kaimo gyventojai nerimauja

Apie kaimo parduotuvių darbo laiką arba jų išnykimą „Tėvynės“ kalbinti pašnekovai susiskirstė į dvi stovyklas. Vieni teigia, kad be parduotuvės išgyventi būtų sunku, kitiems – nėra didelio skirtumo.

Mieste dirbanti ir Bernatonių kaime gyvenanti Gintarė Badauskienė pasakoja, kad maistą keturių asmenų šeimai visada perka tik didžiuosiuose miesto prekybos centruose. Į Bernatonių parduotuvę ji užsuka tik kada ne kada, jei pritrūksta pieno ar duonos.

„Mūsų negąsdina, jei keisis parduotuvės darbo laikas, nes ten perkame labai retai. Manau, jei parduotuvė ir būtų uždaryta, didesnių sunkumų neturėtume. Kasdien apsiperkame mieste“, – pasakojo G. Badauskienė.

Jotainiuose gyvenanti Agnė sako, kad be parduotuvės kaime būtų labai sunku.

„Mes jauni, dažnai važinėjame į miestą – ten ir apsiperkame, bet ką daryti senjorams, kurie neturi tokios galimybės? Daug žmonių ateina apsipirkti iš pensionato. Anksčiau Jotainiuose buvo dvi parduotuvės, vieną uždarė ir tai pasijautė. Patogu, kada gali nubėgti nusipirkti pieno ar sviesto, vasarą vaikams ledų“, – kalbėjo Agnė.

 Nauja tvarka

Nuo Naujųjų metų įsigaliojus naujai prekybos alkoholiu tvarkai, „Tėvynė“ primena svarbiausius pasikeitimus. Prekybos alkoholiu laikas sutrumpinamas: pirmadieniais–šeštadieniais – nuo 10 iki 20 val., sekmadieniais – nuo 10 iki 15 val. Kitu laiku kavinėse, baruose ir viešojo maitinimo vietose galima įsigyti tik pilstomų alkoholinių gėrimų ir juos vartoti tik vietose. Alkoholio išnešimas iš viešojo maitinimo vietos draudžiamu laiku tai padariusiam asmeniui užtraukia baudą nuo 14 iki 30 eurų.

Nuo šių metų visiškai uždraudžiama ir alkoholio reklama. Tiesa, reklama nebus laikoma prekių ženklai, informacija apie gamintoją ir pan. Alkoholį įsigyti ir jį vartoti gali tik asmenys nuo 20 metų, bet dirbti su alkoholiu – būti barmenais, padavėjais ir pan. – 18 ir 19 metų asmenys galės. Alkoholinių gėrimų pardavėjai privalo reikalauti asmens dokumento iš asmenų, kurie atrodo jaunesni negu 25 metų. Alkoholio pardavimas jaunesniam negu 20 metų žmogui užtraukia baudą nuo 30 iki 120 eurų. O alkoholio nupirkimas ar kitoks perdavimas jaunesniam negu 20 metų žmogui užtraukia baudą nuo 90 iki 180 eurų. Už pakartotinį pažeidimą bauda gali siekti nuo 180 iki 480 eurų.

Prekiauti alkoholiu stacionarioms maitinimo įstaigoms lauke leidžiama 40 metrų atstumu nuo įėjimo. Savivaldybių tarybos galės nustatyti vietas ar teritorijas, kuriose bus draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais. 

AIK

H2Auto plovykla

Mano namukas

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.