Nors pavasaris šiais metais šiluma nelepina, saulės spinduliuotė jau gana aktyvi ir pavojinga odai. Visuomenės sveikatos specialistė ir kosmetologė Domantė Tučytė perspėja apie ultravioletinių spindulių keliamą riziką bei pataria, kokią kosmetiką rinktis, kad saulės vonios būtų malonios ir saugios.
„Didžiausią pavojų žmogui kelia UVA tipo ultravioletiniai spinduliai, kurie geba prasiskverbti net pro debesis ar stiklą. Jie ne tik pasiekia giliuosius odos sluoksnius, gali sukelti odos senėjimą, kataraktą, bet lemia ir DNR ląstelių pažeidimus, susilpnina organizmo imuninę sistemą, o tai neretai tampa odos vėžio atsiradimo priežastimi. Saugotis reikia ir UVB tipo spindulių, kurie mažomis ir kontroliuojamomis dozėmis naudingi organizmui, nes skatina vitamino D gamybą, tačiau per ilgai būnant saulėje be apsaugos UVB spinduliai sutrikdo kolageno sintezę organizme, taip pat pagreitina odos senėjimo procesus, skatina pigmentaciją, sukelia nudegimus“, – apie galimus pavojus aiškina visuomenės sveikatos specialistė ir klinikos „Nauja oda“ kosmetologė D. Tučytė.
Aktualu visus metus
D. Tučytė teigia, kad odai būtinas skydas nuo saulės, kurį sukuria drabužiai arba speciali kosmetika. Tokia kosmetika žymima raidėmis SPF (apsaugos nuo saulės faktorius) – tai skaičiais išreikštas saulės filtras, kuris parodo kaip efektyviai priemonė apsaugo odą nuo UV spindulių ir prailgina galimo buvimo saulėje laiką.
„Pavyzdžiui, SPF 15 filtruoja apie 93 proc. UV spinduliuotės, SPF 30 – apie 97 proc., o SPF 50 sulaiko maždaug 98 proc. visų odą pasiekiančių UV spindulių. Svarbu suprasti, kad saulė visuomet skleidžia spinduliuotę – net kai oro temperatūra nėra aukšta. Todėl SPF priemonės turėtų būti naudojamos visus metus, o pavasarį rekomenduojama naudoti apsaugos priemones su filtru ne mažesniu kaip SPF 30“, – pataria kosmetologė.
Lietuviai jau dairosi apsaugos nuo saulės priemonių
Kaip pastebi „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė, jau eilę metų apsaugos nuo saulės priemonėmis lietuviai aktyviau susidomi kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje. Nors šiemet pavasaris pašykštėjo šiltesnių, saulėtų dienų, ši tendencija nesikeičia.
„Šiemet sausį-kovą saulės kosmetikos priemonių pardavimai augo 24 proc. palyginti su atitinkamu metu pernai. Apskritai apsaugos nuo saulės priemones klientai perka visus metus – vieni jas naudoja kasdien, kaip ir pataria specialistai, kiti įsigyja vykdami atostogauti į šiltuosius kraštus. Balandį saulės kosmetikos paklausa pradeda sparčiai kopti aukštyn, tai būna labai populiari prekė mūsų organizuojamos pavasario „Grožio mugės“ metu – ji prasideda balandžio 28 dieną. Kosmetikos su apsauga nuo saulės pardavimai pasiekia piką birželio mėnesį, kai Lietuvoje įsibėgėja tikra vasara“, – kalba E. Dapkienė.
Į ką atsižvelgti, renkantis SPF priemones?
Kosmetologė D. Tučytė pasakoja, kad renkantis priemones su SPF apsauga, labai svarbu atkreipti dėmesį į jų sudėtį. Įvairūs cheminiai SPF filtrai saulės spindulius sugeria, paverčia juos šiluma ir nukenksmina dar viršutiniame odos sluoksnyje.
Visgi, kai kurie cheminiai elementai gali sukelti alergijas jautrios odos savininkams, todėl tokiu atveju rekomenduojama rinktis apsaugą nuo saulės su mineraliniais filtrais. Pastarieji atspindi UV spindulius arba juos išskaido, vienodai apsaugodami odą tiek nuo UVA, tiek nuo UVB spindulių. Pagrindiniai jų ingredientai yra titano dioksidas ir cinko oksidas.
„Šiais laikais rinkoje galima rasti be galo daug skirtingų SPF priemonių: įvairių tekstūrų, sudėčių, atspalvių, skirtų spręsti tam tikras odos problemas ar būkles. Geriausia SPF priemonę rinktis pagal savo asmeninius poreikius. Tarkime, jei oda yra riebi, SPF sudėtyje patartina ieškoti niacinamido, azijinės centelės, cinko, vitamino C. Mišrios arba normalios odos savininkai gali rinktis apsaugą nuo saulės, kurios sudėtyje būtų ferulinės rūgšties, vitaminų C ir E. Sausaodžiams tinka apsaugos nuo saulės, kurios savo sudėtyje turi alantoino, taukmedžio sviesto, alijošiaus“, – pažymi kosmetologė.
E. Dapkienė priduria, jog „Maximos“ tinklas siūlo daugiau nei 150 skirtingų apsaugos nuo saulės, savaiminio įdegio, įdegį skatinančių bei po deginimosi skirtų priemonių. Balandžio 28 – gegužės 11 dienomis, vykstant tradicinei „Grožio mugei“, pažymėtoms priemonėms bus taikoma specialios nuolaidos, siekiančios iki 50 proc.
Skirtingas odos tipas – skirtinga apsauga
Specialistė priduria, jog SPF priemonę patartina rinktis pagal odos būklę ir fototipą. Pavyzdžiui, riebios odos savininkams, besiskundžiantiems įvairiais bėrimais, rekomenduojama visuomet naudoti priemones su SPF 50 – tai padės odai greičiau gyti po bėrimų paliktos hiperpigmentacijos. Mišrią ir normalią odą turintiems žmonėms, galima rinktis ir žemesnę apsaugą nuo saulės – SPF 30.
„Kokio stiprumo apsaugos nuo saulės reikia, paprastai priklauso nuo žmogaus fototipo – jų iš viso yra keturi. Kuo šviesesnė oda, plaukai, akys, tuo jautriau oda reaguoja į saulę ir tuo stipresnius filtrus patartina naudoti. Apskritai tik ketvirto fototipo žmonėms – šviesiai rudos odos, tamsių, net juodų plaukų, tamsių akikių – drąsiai galima rinktis kosmetiką su SPF 20. Šviesesnio gymio žmonėms patarčiau nerizikuoti renkantis odos apsaugą mažesnę nei SPF30“, – rekomenduoja kosmetologė.
Ji atkreipia dėmesį, kad mėgaujantis saulės voniomis, visuomet patartina naudoti kremus su SPF 50, jis turi būti tepamas kas tris valandas arba po maudynių, atsižvelgiant į gamintojo rekomendacijas. Na o kasdienei odos apsaugai kosmetiką su saulės filtrais rekomenduojama tepti po kasdienio veido kremo, maždaug po 5 min., kai šis susigers į odą ir bent 15 min. prieš einant į lauką.