19.5 C
Panevėžys
Sekmadienis, 13 birželio, 2021

Aplinkos ministras leido sumedžioti 175 vilkus – pusšimčiu daugiau, nei pernai

AutoriusIgnas Jačauskas (BNS)FotoPEXELS.COM

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika leido sumedžioti 175 vilkus – tai yra pusšimčiu daugiau, nei leista pernai.

Ministro įsakymu, šis vilkų medžioklės limitas nustatytas ketvirtadienį prasidedančiam 2020–2021 metų medžioklės sezonui.

„Aplinkos ministerija neatsižvelgė į gautus siūlymus vilkų medžioklės nelimituoti. Mat tokiu atveju vilkų populiacijai kiltų grėsmė gerokai sumažėti, ir tai neigiamai atsilieptų jos ilgalaikiam išlikimui“, – teigiama pranešime.

Pasak ministerijos, limitas nustatytas remiantis mokslininkų stebėjimais ir rekomendacijomis, atsižvelgus į tai, kad Lietuvoje yra ne mažiau kaip 54 vilkų šeimos ir siekiant išlaikyti tinkamą šių miško ekosistemai svarbių gyvūnų populiaciją.

Siekiant, kad vilkai būtų medžiojami proporcingai jų natūraliai gausai, šiemet vilkų sumedžiojimo limito siūloma neskirstyti rajonais.

K. Mažeika BNS yra sakęs, kad vilkus visus metus skaičiuoja medžiotojai, ūkininkai ir kitos visuomenės grupės, jie perduoda duomenis, t. y. pastebėtų vilkų ar jų pėdsakų nuotraukas, sudaromas žemėlapis. Mokslininkai, įvertinę duomenų patikimumą, pagal specialią metodiką suskaičiuoja, kiek yra vilkų šeimų, ir pagal tai nustatomi medžioklės limitai.

Aplinkos ministerijos duomenimis, pernai už vilkų padarytą žalą ūkininkams išmokėtas 71 tūkst. 188 eurai, šiemet – 74 tūkst. 712 eurų.

Ministerija taip pat pabrėžia, kad reguliuoti vilkų populiaciją reikia apdairiai, nes šie žvėrys atlieka labai svarbų vaidmenį ekosistemoje, be to, mažina elninių žvėrių daromą žalą augmenijai.

„Naikindami lapes, mangutus ir kitus smulkesnius plėšrūnus, jie padeda išsaugoti nykstančias, ant žemės perinčių paukščių rūšis – kurtinius, tetervinus, jerubes. Tyrimai parodė, kad du kartus padaugėjus vilkų, vidutinio dydžio plėšrūnų gausa sumažėja keturis kartus. Vilkai turėtų prisidėti ir stabdant elninių žvėrių populiacijos augimą. Ji pastaraisiais metais šalyje pagausėjo kelis kartus“, – teigiama pranešime.

Ministerijos teigimu, elniniai žvėrys kasmet pažeidžia daugiau kaip 2 tūkst. ha valstybinių miškų. Tvoros, repelentai ir kitos priemonės miško želdiniams nuo jų apsaugoti Valstybinių miškų urėdijai kasmet kainuoja apie 2 mln. eurų. Tuo metu vilkai sumažina elninių daromą žalą miškui, nes pagrindinę jų maisto raciono dalį sudaro kanopiniai žvėrys.

Būtinybe nustatyti maksimalius vilkų medžioklės limitus abejoja už vilkų išsaugojimą pasisakančios organizacijos. Gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ tarybos pirmininkas Andrius Laurinavičius BNS yra pripažinęs, kad vilkų populiacija Lietuvoje šiuo metu yra geros būklės, tačiau abejojo būtinybe nustatyti maksimalius sumedžiojimo limitus.

„Kad populiacija yra geros būklės, tą pastebime, bet pagrindimo, kad ją reikėtų taip drastiškai mažinti maksimaliais būdais, nematome“, – sakė jis.

Praėjusį sezoną leista sumedžioti 120 vilkų.

Vilkų medžiojimo sezonas prasideda spalio 15-ąją ir trunka iki kovo 31-osios. Išnaudojus vilkų sumedžiojimo limitą, medžioklės sezonas nutraukiamas anksčiau.

Vilkas yra saugoma rūšis ES ir daugelyje kitų valstybių. Pagal tarptautinius įsipareigojimus Lietuva privalo užtikrinti palankią šios rūšies apsaugos būklę.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Neteisėtai bebrus medžiojusiam vyrui teks atlyginti 2,8 tūkst. eurų žalą ir sumokėti baudą

confident-noyce

Bus teisiamas įrašus apie daugiau nei 90 nušautų gyvūnų iš medžioklės lapų ištrynęs vyras

confident-noyce

Seimo narys siūlo uždrausti medžioklę su šunimis naktį, nebent ieškoma sužeisto gyvūno

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau