Apginti sovietinį paveldą panevėžiečiai prašo ir prokuratūros

Apginti sovietinį paveldą panevėžiečiai prašo ir prokuratūros

Raimonda MIKUČIONYTĖ / JP, Luko VARANAUSKO, Panevėžio miesto savivaldybės nuotr.

Panevėžyje veikianti pilietinė iniciatyvinė grupė „Išsaugoti „Garsą“ nerimsta – išsiuntinėjo prašymus įvairioms institucijoms: Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI), Kultūros paveldo departamentui (KPD), visiems Panevėžio miesto Tarybos nariams ir Panevėžio apygardos prokuratūrai.

Dokumente prašoma ginti viešą interesą ir sustabdyti išduoto leidimo galiojimą rekonstruoti kino centro „Garsą“ bei statyti Stasio Eidrigevičiaus menų centrą (SEMC).

BIC

Pasireiškė opozicija

Panevėžio miesto Tarybos opozicija prokuratūrai taipogi išsiuntė prašymą, kuriame rašo, jog palaiko pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti „Garsą“ kreipimąsi „Dėl viešojo intereso gynimo“ ir prašo Panevėžio apygardos prokuratūros apginti viešąjį interesą, kad statybos leidimas SEMC statybai būtų išduotas tik griežtai laikantis teisės aktų reikalavimų, įskaitant ir paveldosauginius.

Panevėžio miesto Tarybos opozicijos prašymas prokuratūrai.

Prokuratūra imsis tirti

Panevėžio apygardos prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Stundžienė naujienų portalui JP patvirtino, kad prašymai ginti viešąjį interesą gauti.

„Juos tirs Panevėžio apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai. Beje, gautas ne tik Panevėžio miesto Tarybos opozicijos prašymas, bet anksčiau gavome ir pilietinės iniciatyvinės grupės prašymą „Dėl viešojo intereso gynimo“. Prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyrius susipažins su gauta medžiaga ir atliks tyrimą. Jeigu bus nustatyti įstatymų pažeidimai, tuomet jie bus perduoti nagrinėti teismui“, – aiškino R. Stundžienė.

R. Stundžienė.

Nėra paveldo objektas

Vienokią nuomonę naujienų portalui JP apie viešojo intereso gynimą išsakė Panevėžio miesto Tarybos valdančiosios daugumos narė, Kultūros ir meno komiteto pirmininkė Vitalija Vasiliauskaitė.

„Pilietinė iniciatyva – demokratinės visuomenės pagrindas. Todėl pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti „Garsą“ ginti viešąjį interesą iš esmės – sveikintinas dalykas. Tačiau, logiškai galvojant, sovietinio laikmečio statinys, kuris neatitinka energetinių reikalavimų, neatitinka kino teatro funkcijų – nėra paveldo objektas. Tik pati vieta yra susijusi su kino rodymu – prieš 90 metų čia stovėjo kino teatras. Antra vertus, naujai iškilsiantis SEMC pastatas bus daugiafunkcinis ir apims daug kultūrinių veiklų, tame tarpe ir nekomercinio kino rodymą“, – teigė politikė ir pridūrė:

„Nereikia įsivaizduoti, kad SEMC bus tik dailininko S. Eidrigevičiaus darbų ekspozicija. Tai bus menų centras, kuriame keisis ekspozicijos. Be minėto dailininko darbų, jau yra sukaupta daug meno kūrinių, dovanotų Panevėžio miestui. “

V. Vasiliauskaitė.

 

Išsiaiškinti, kas ką gina

Anot V. Vasiliauskaitės, verta pasitikslinti, kokį viešą interesą gina pilietinė iniciatyvinė grupė.

„Jei giname tik nekomercinė kiną, tai jis bus menų centre. Viešojo intereso gynimą įvertins prokuratūra pagal galiojančius įstatymus. Antra vertus, nematau, kad Panevėžio miesto savivaldybė pažeidė įstatymus: VTPSI leidimai yra, paveldosaugininkai taip pat įvertino kino centro „Garsas“ pastatą. Jis nėra įtrauktas į saugotinų objektų sąrašą – teisinė apsauga jam nesuteikta“, – kalbėjo politikė ir pridūrė:

„Beje, viešąjį interesą gina 3 tūkstančiai peticiją pasirašiusiųjų, o Panevėžyje gyvena per 80 tūkst. gyventojų. Be to, viešasis interesas ginamas tada, kai pažeisti įstatymai.“

S. Eidrigevičiaus menų centras.

Svarbiau išsaugoti

Panevėžio miesto Tarybos opozicijos narys Mantas Leliukas portalui JP teigė, kad nėra nusistatęs prieš SEMC.

„Nesu prieš SEMC statybas, bet menų centrui reikia parinkti kitą vietą, o ne statyti vietoj kino centro „Garsas“. Esu už kino centro išsaugojimą – čia rodomi dokumentiniai ir nekomerciniai kino filmai, vyksta festivaliai bei edukaciniai projektai. Be to, tai sovietinio laikotarpio architektūros palikimas. Todėl miesto centre, kuriame jau susiformavusi erdvė, negalima statyti dangoraižio“, – tvirtino politikas.

M. Leliukas.

Daug neaiškumų

Pasak Tarybos opozicionieriaus, keista, kad išduodami leidimai griauti senos statybos pastatus ir gaunami leidimai statyti didžiulę dėžutę, kuri pavadinta S. Eidrigevičiaus vardu ir tikimąsi sulaukti jo darbų.

„Nors dėl jų gavimo nėra viskas aišku. Menininkas nėra jau toks Panevėžio mylėtojas. Todėl labai keista, kad VTPSI išdavė leidimą rekonstruoti „Garso“ pastatą. Kita vertus, nebuvo su Kultūros paveldo departamentu derinta ir įvertinta vietovė – teritorija, kurioje stovi kino centras „Garsas“. Be to, visiškai neaiškus SEMC finansavimas – nėra atsakymo, ar jis bus gautas. Atsižvelgus į šiuos dalykus, būtina ginti viešąjį interesą“, – įsitikinęs M. Leliukas.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

2 KOMENTARAI

  1. Tegul griauna, aišku kažką geresnio galėtų pastatyti, nebent tai ne senove dvelkiantis, o būtų tikrai šiuolaikiškas, modernus, ne į senjorus orientuotas menų centras.

  2. O tai menų centras neturėtų būt orientuotas į visus? Kažkaip keistai reiškiasi tą naujoji karta. Labai jau į „naujus rusus“ supanašėjo.

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.