Lietuvos apeliacinis teismas atmetė nuteistųjų skundus ir paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo Lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzamino komisijos narys pripažintas kaltu paėmęs kyšius iš devynių užsienio šalių piliečių.
Kaip pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), teismas V. P. paliko galioti 30 tūkst. eurų baudą.
Jam taip pat uždrausta penkerius metus dirbti valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens darbą, iš kaltinamojo bus konfiskuota priimtų kyšių vertę atitinkanti pinigų suma – 1,55 tūkst. eurų.
Trijų kyšius davusių užsieniečių, siekusių V. P. palankumo padedant išlaikyti egzaminą, kuris yra privalomas norint gauti leidimą gyventi Lietuvoje ar kitoje Europos Sąjungos šalyje, apeliaciniai skundai taip pat buvo atmesti.
Apeliacinio teismo nuosprendis įsigaliojo nuo jo paskelbimo dienos ir gali būti skundžiamas kasacine tvarka.
Bylos duomenimis, komisijos narys buvo kaltinamas, kad už palankių sąlygų sudarymą tikrinant ir vertinant užsieniečių valstybinės kalbos ir Konstitucijos pagrindų žinias 2021 metais iš devynių užsienio piliečių priėmė kyšius.
Anot STT, Irano ir Švedijos piliečiai, veikdami bendrininkų grupėje, susitiko su V. P. ir jam sumokėjo po 200 eurų, o Libano pilietis perdavė 50 eurų kyšį.
Šioje byloje buvo teisiamas ir Egipto pilietis, kaltinamas ne tik V. P. papirkimu, bet ir prekyba poveikiu. Tyrimo metu surinktais duomenimis, iš kitų dviejų užsieniečių jis priėmė 1,7 tūkst. eurų kyšius ir pažadėjo paveikti komisijos narį, kad egazmino metu užsieniečių lietuvių kalbos ir Konstitucijos žinios būtų įvertintos teigiamai.
Vėlesnio tiesioginio susitikimo metu šis asmuo V. P. perdavė ne mažiau kaip 700 eurų kyšį už jo pagalbą laikant egzaminus.
Egipto pilietis dėl papirkimo ir prekybos poveikiu nubaustas 10 tūkst. eurų bauda su 500 eurų konfiskavimu, Švedijos piliečiui skirta 9 tūkst. eurų, Libano piliečiui – 7,5 tūkst. eurų bauda, Irano pilietei – 3 tūkst. eurų įmoka į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.
Ikiteisminio tyrimo metu papirkę komisijos narį prisipažino trys Nigerijos ir du Indijos piliečiai, jie prokuroro nutarimu buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.
Kauno apygardos teismas šioje baudžiamojoje byloje nuosprendį paskelbė pernai rugsėjį.
Ikiteisminį tyrimą byloje atliko STT Kauno valdybos pareigūnai, tyrimui vadovavo ir valstybinį kaltinimą teisme palaikė Kauno apygardos prokuratūra.