6 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 vasario, 2021

Amnestijos Panevėžio pataisos namuose laukia 25 nuteistosios

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis Seime užregistravo įstatymo projektą, kuriuo siekiama daliai nuteistųjų suteikti amnestiją. Amnestijos projekto priėmimui ruošiasi ir Panevėžio pataisos namai.

Jie amnestiją, jei būtų priimtas įstatymo projektas, galėtų pritaikyti 25 nuteistosioms: vienuolika išleistų į laisvę, o 14 būtų sutrumpintas bausmės laikas.

Komentuoti nenorėtų

Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Vladislovas Navickas naujienų portalui JP aiškino, kad komentuoti paties įstatymo projekto nenorėtų.

„Vertinti projekto nenorėčiau – esame bausmių vykdymo sistema, vykdome įstatymus ir savo požiūrio nepasakysiu“, – pokalbį pradėjo pareigūnas ir tęsė:

„Atlikome paskaičiavimus pagal pateiktą projekto redakciją. Pataisos namuose amnestijos įstatymas paliestų 25 moteris. Ne toks didelis skaičius. Vienuolika būtų paleistos, o keturiolikai sumažinamas bausmės laikas. Realiai viskas paaiškėtų, kai bus priimtas įstatymo projektas. Pagal dabartinį projektą, jeigu jis būtų priimtas, jį įvykdyti turėtume per 3 mėnesius.“

V. Navickas.

Sutaupytų lėšų

Pasiteiravus, kaip vyksta nuo bausmės atleidimo procesas, Pataisos namų direktoriaus pavaduotojas V. Navickas paaiškino:

„Yra sudaromos komisijos, kuriai vadovauja įstaigos vadovas, dalyvauja prokuroras, nariai ir yra svarstoma pagal įstatymą, koks jis bus priimtas. Amnestija būtų pritaikyta 25 nuteistosios.“

Pareigūno nuomone, jei amnestijos įstatymo projektas būtų priimtas ir jis būtų pritaikytas 25 moterims, tai būtų sutaupyta nemažai lėšų.

„Vieno žmogaus išlaikymas įkalinimo įstaigoje dienai kainuoja 20 eurų. Tai tikrai būtų sutaupomos lėšos“, – mano V. Navickas.

Kai kurioms amnestijos netaikys

Pasak V. Navicko, 11 moterų, kurios būtų išleistos į laisvę, atitinka įstatymo projekto kriterijus.

„Tiesiog jos atitinka įstatymo projekto reikalavimus. Ir su vaikais, ir pagal kaltės formą. Yra didelis nuteistųjų skaičius, kurioms negalima taikyti būsimo įstatymo. Ir pagal straipsnius, ir pagal padarytą nusikaltimą. Ypatingai daug yra nuteistųjų, kurios disponavo narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis, o tokių nuteistųjų yra 35 proc. Joms taikyti amnestijos negalima“, – teigė Pataisos namų vadovo pavaduotojas ir sakė, kad šiuo metų įkalinimo įstaigoje bausmę atlieka 255 moterys, iš jų 13 moterų su vaikais.

Sprendimą priima balsuodami

Pasiteiravus, kas kiek laiko nuteistosios gali teikti prašymus probacijos tarnybai pakeisti bausmę, pareigūnas aiškino.

„Sutrumpinti įkalinimo laiko negalime. Yra taikomas lygtinis paleidimas. Kai, pagal bausmės kodeksą sueina numatyt terminai, nuteistosios teikia prašymus komisijai, o komisija svarsto juos. Jeigu komisija nusprendžia netaikyti lygtinio paleidimo, nusprendžia kada prašymą svarstys pakartotinai, bet ne vėliau kaip po 6 mėnesių. Lygtinio paleidimo komisija susideda iš 8 asmenų, iš kurių 4 yra iš visuomeninių institucijų, o kiti keturi – iš Kalėjimo departamento sistemos. Ši komisija peržiūri medžiagą apie nuteistąją – visumą aplinkybių. Nustatomas pavojingumo lygis, rizikos laipsnis, elgesys įkalinimo įstaigoje, kelintas teistumas, darbinė patirtis, socialiniai ryšiai su šeima ir kokia tikimybė, kad laisvėje gyvens normalų gyvenimą. Vyksta balsavimas ir tie 8 žmones nubalsuoja, ar taikyti lygtinį paleidimą“, -asakojo V. Navickas.

Amnestijos įstatymo projektas

Pagal Seimo anrio R. Karbauskio registruotą projektą, nuo bausmės būtų atleidžiamos iki šešerių metų nelaisvės nuteistos nėščios bei nepilnamečių vaikų turinčios moterys.

Taip pat būtų paleidžiami nuteistieji iki trejų metų nelaisvės: vyresni kaip 65 metų, turintys vidutinį ar sunkų neįgalumą, nusikaltimus padarę būdami nepilnamečiais asmenys.

Kitiems nuteistiesiems bausmės laikas galėtų būti sumažinamas – nėščioms bei nepilnamečių vaikų turinčioms moterims, taip pat padariusiems nusikaltimus dėl neatsargumo.

Amnestijos projektas paliestų apie 200–250 nuteistųjų. Be to, šalies vyriausybė svarstys pasiūlyti Seimui dar maždaug 200 žmonių atleisti nuo arešto bausmės.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Iš Alytaus atvirosios kolonijos pasišalinęs nuteistasis surastas po pusantros paros

confident-noyce

Apeliacinis teismas nepakeitė bausmės senolę Verkių parke nužudžiusiai moteriai

confident-noyce

Į Alytaus pataisos namų atvirąją koloniją negrįžo nuteistasis

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau