Alinantis karštis ir sausra sekina Panevėžio upes

Alinantis karštis ir sausra sekina Panevėžio upes

Raimonda MIKUČIONYTĖ / JP, Luko VARANAUSKO nuotr.

Lietuvai gresia hidrologinė sausra, skelbia Hidrometeorologijos tarnyba. Šią savaitę hidrologinė sausra buvo užfiksuota 24-iose iš 48-uonių vandens matavimo stočių. Jose šiuo metu vandens lygis yra žemesnis už žemiausią vidutinį daugiametį vandens lygį.

Daugelyje Lietuvos upių, tame tarpe ir Nevėžio, vandens lygis nukrito žemiau gamtosauginio debito ir pasiekė stichinį lygį.

BIC

Gamtosauginis vandens debitas reikalingas, kad būtų užtikrintos minimalios ekosistemos gyvavimo sąlygos. Taip pat nusekusioms upėms būdingas didelis vandens augalų žydėjimas, didesnė vandens tarša, gali gaišti žuvys.

Reikia intensyvaus lietaus

Nors artimiausiomis dienomis Lietuvoje prognozuojami trumpi ir smarkūs lietūs, tačiau Vidaus vandens kelių direkcija, taip pat įspėjusi dėl nusekusių upių, teigia, jog šalies upės į įprastą lygį grįžtų tik po kelių savaičių labai intensyvaus lietaus.

Lietuvoje įsivyravus karštiems orams, sparčiai kyla ir vandens telkinių temperatūra. Nors maudynes mėgstantiems žmonėms šiltas vanduo neša džiaugsmą, gamtai nėra naudinga – mažėja vandens lygis ne tik upėse, bet ir šuliniuose.

Lietuvos upės 98 proc. maitinamos gruntinio vandens. Jei upės nuseko, vadinasi, ir gruntinio vandens lygis yra nusekęs.

Vandens lygis upėse krinta

Panevėžio hidrometeorologinės tarnybos vyresnioji specialistė Genovaitė Janatavičienė naujienų portalui JP sakė, Nevėžio upėje vandens lygis nukritęs 30 cm ir artėja prie kritinės ribos.

„Birželio 27 dienos duomenimis Nevėžyje ties Panevėžiu, vandens debitas jau buvo – 0,30 m3/s (gamtosauginis – 0,40 m3/s). Lėvens upė nuseko ir ties Barnatoniais vandens debitas buvo -10 m3/s. Vandens debitas Sanžilės kanale ties Bernatoniais -25 m3/s. Panaši situacija, kai dėl sausros buvo nusekusios upės, Sanžilės kanale buvo 2013 metais, Nevėžio upėje – 2015 metų spalio mėnesį ir tais pačiais metais, bet tik rugpjūčio mėnesį užfiksuota Lėvens upėje“, – sakė G. Janatavičienė ir svarstė, kad žuvims toks vandens nusekimas upėse nėra labai geras.

Vandens lygis Nevėžio, Lėvens ir Sanžilės upėse 

Pranešimų negavo

Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkė Ieva Jakupkaitė naujienų portalui JP pasakojo, jog dar nėra gavę pranešimų apie dūstančias žuvis vandens telkiniuose.

„Nors vanduo ir nusekęs, bet deguonies kiekio upėse pakanka. Tiesa, jis matuotas tik Nevėžio upėje. Inspekcijos nepasiekė informacijos, kad Nevėžio upėje plūduriuotų nugaišusios žuvys“, – sakė aplinkosaugininkė ir priminė, kad dar neturi tyrimų rezultatų, dėl ko nugaišo žuvys Nevėžio upėje ties Nevėžninkais.

AIK

Kraujo labaratorija

NKC

JUKmedia

Lazy Monkey

Tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.