Aliarmas dėl Europos medžių: daugiau kaip pusei rūšių gresia išnykimas

Aliarmas dėl Europos medžių: daugiau kaip pusei rūšių gresia išnykimas

Gismeteo.lt / Pixabay.com nuotr.

Skelbiama, kad daugiau nei pusė endeminių (rūšių, aptinkamų tik šiame regione) Europos medžių gali išnykti dėl ligų, parazitų ir žmonių veiklos.

Pasaulinė gamtos apsaugos organizacija (IUCN) paviešino savo atradimus, kaip dalį atnaujintos Europos medžių raudonosios knygos.

Į Europos raudonąją knygą yra įtrauktos 15000 rūšių, tarp kurių stuburiniai, gėlavandeniai moliuskai ir medžiai, tačiau naujausiasis tyrimas savo dėmesį fokusavo į mažiau žinomoms rūšims gręsiantį pavojų.

BIC

Iš viso 58proc. endeminių Europos medžių gresia išnykimas, o kartu ir dviem penktadaliams vietinių žemyno 454 rūšių.

Pavojuje atsidūrė ir paprastasis kaštonas, kuris yra kilęs iš Bulgarijos, Graikijos, Albanijos ir Šiaurės Makedonijos, tačiau šiuo metu paplitęs ir kitose Europos vietovėse.

Ši rūšis įvardinama kaip pažeidžiama, dėl jų skaičiaus mažėjimo, kurį sukėlė kaštoninės keršakandės. Šių vabzdžių vikšrai minta kaštonų lapais, o taip pat kaštonams žymiai pakenkė ir miškų gaisrai, kirtimai ir turizmas.

Jungtinėje Karalystėje trijų tipų miltingieji šermukšniai, kurie buvo aptikti vos prieš 10 metų, šiuo metu yra atsidūrę ties kritine išnykimo riba.

Šermukšnių genčiai priklausančios rūšys yra labiausiai paveikiamos nykimo, nes net trys ketvirtadaliai visų 170 jų rūšių yra atsidūrę pavojuje.

Craig Hilton-Taylor, IUCN Raudonosios knygos skyriaus vadovas, sakė: „Nerimą kelia, kad daugiau nei pusę endeminių Europos medžių rūšių šiuo metu yra atsidūrę ties išnykimo grėsme. Medžiai yra ypatingai svarbūs. Europos medžiai, su visa savo įvairove, yra tapę maisto ir prieglobsčio šaltiniu nesuskaičiuojamai daugybei gyvūnų, tarp kurių paukščiai ir voverės, o taip pat jie atlieka svarbų ekonominį vaidmenį.“

Siekdamas bendradarbiavimo kovojant su šia grėsme jis kreipėsi į Europos sąjungą, regionines asamblėjas ir aplinkosaugininkus.

Naujausi vertinimai rodo, kad išnykimo pavojuje atsidūrė ne tik medžiai, nes beveik pusei Europos krūmų ir daugiau nei penktadaliui sausumos moliuskų taip pat gresia išnykimas.

Luc Bas, IUCN Europos regiono biuro direktorius, sakė: „Ši ataskaita parodo, kokia rimta yra ši situacija daugeliui pražiūrėtų, nuvertintų rūšių, kurios formuoja Europos ekosistemų stuburą ir prisideda prie visos planetos sveikatos.“

„Mes turime švelninti žmonijos daromą poveikį mūsų ekosistemoms ir suteikti prioritetą šių rūšių apsaugai.“

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.