Panevėžio miesto savivaldybė drauge su bendrove „Panevėžio specialus autotransportas“ nuo vasario 1 dienos pradėjo įgyvendinti pilotinį maisto atliekų rūšiavimo projektą – panevėžiečiai pirmiausia mokosi atskirti augalinės kilmės maisto atliekas ir mesti juos į specialius rudos spalvos konteinerius.
Pirmieji naujovę, jau beveik 10 dienų, išbando Pilėnų gyvenamojo kvartalo 67 daugiabučių, esančių tarp Pilėnų, Nemuno, J. Tilvyčio ir V. Alanto gatvių, gyvenamųjų namų gyventojai.
Rūšiuoti nesudėtinga
Pilėnų kvartalo gyventojas, panevėžietis Rimas naujienų portalui JP pasakojo, kad rūšiuoti ir atskirti augalinės kilmės atliekas nėra sudėtinga.
„Kol kas rūšiuojame tik savaitę. Rūšiuoti sekasi gerai, nes tai nėra sudėtingas darbas. Gavome rudos spalvos specialų kibirėlį ir maišelių komplektą. Netoli namų stovi rudos spalvos konteineris, į kurį pilame surūšiuotas augalinės kilmės atliekas. Kadangi tai augalinės kilmės atliekos, nes į kibirėlį negalima dėti mėsos, žuvies, riebalų atliekų, dar kibirėlio nepripildėme. Manau, kad toks rūšiavimo būdas – geras, nes ne tik mokaisi, kaip rūšiuoti, bet ir mokaisi ekologiškai gyventi“, – teigė vyras ir sakė, kad tokį rūšiavimo būdą priėmė maloniai.
Pastatė 10 konteinerių
Bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ Klientų aptarnavimo ir pardavimų skyriaus vadovė Ernesta Lipskienė priminė, kad 10 konteinerių buvo pastatyti Pilėnų kvartale dar sausio 31 dieną.
„Tai pilotinis projektas, kurį pirmieji išbando Pilėnų kvartalo gyventojai. Planuojame, kad antroje metų pusėje rūšiuoti pradės ir viso miesto gyventojai. Iki to laiko Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras (PRATC) įrengs atliekų rūšiavimo įrenginius. Tuomet bus galima rudus rūšiavimo konteinerius pastatyti visuose kolektyvinio naudojimo atliekų surinkimo konteinerių aikštelėse“, – aiškino E. Lipskienė ir teigė, kad bendrovė „Panevėžio specialus autotransportas“ konteinerius turi tiek, kiek reikia.
Kibirėlius ėmė ne visi
Pasak Klientų aptarnavimo ir pardavimų skyriaus vadovės, kai visose kolektyvinio naudojimo atliekų surinkimo konteinerių aikštelėse stovės specialus konteineris, bus galima rūšiuoti ne tik augalinės kilmės, bet maisto atliekas.
„Tuomet panevėžiečiai galės rūšiuoti gyvulinės, žuvies, augalinės kilmės atliekas – visas virtuvėje susidarančias maisto atliekas. Tačiau, kol sąvartynas nepasiruošęs, Pilėnų kvartalo gyventojai rūšiuoja tik augalinės kilmės atliekas. Surinktas atliekas vežame į sąvartyną, į kompostavimo aikštelę“, – pasakojo E. Lipskienė ir tęsė:
„Konteinerių pastatėme 10, o kibirėlių išdalinome 1 700, nors jų turėjome 30 daugiau. Buvo tokių žmonių, kurie neėmė kibirėlių ir nerūšiuoja atliekų. Beje, nuo 2024 metų sausio 1 dienos įsigalios Europos Sąjungos direktyva, reikalaujanti iš bendro atliekų srauto atskirti maisto ir virtuvės atliekas, todėl atliekų tvarkytojai turi iki šio termino tinkamai pasirengti maisto atliekų surinkimui.“
Meta ne tik augalinės kilmės atliekas
Bendrovės „Panevėžio specialusis autotransportas“ Atliekų tvarkymo skyriaus vadovė Judita Vingilytė pripažino, kad į rudus konteinerius žmonės meta ne tik augalinės kilmės atliekas.
„Reikia pažymėti, kad specialiuosius rudus konteinerius žmonės meta ne tik augalinės kilmės atliekas. Tuose konteineriuose atsiranda ir kitokių atliekų – biologiškai neskaidžių, pakuočių. Nuo vasario 1 dienos jau vykdėme du surinkimus iš rudų konteinerių. Surinkimai vyko vasario 2 ir 6 dienomis. Konteineriai nėra pilnai užpildyti – užsipildymas mažas. Bet tai yra tik pradžia ir gyventojai turi įprasti savo namuose rūšiuoti bei atskirti augalinės kilmės atliekas“, – pasakojo J. Vingilytė ir siūlė gyventojams atidžiai perskaityti instrukcijas ant kibirėlių, kad teisingai rūšiuotų maisto atliekas.
Rūšiavimo ypatumai
Jau nuo vasario 1 dienos panevėžiečiai išbando naujovę – maisto atliekų rūšiavimą. Tą pirmieji daro 67 miesto daugiabučiai, esantys tarp Pilėnų, Nemuno, J. Tilvyčio ir V. Alanto gatvių. Gyventojams išdalyti specialūs 7 litrų talpos kibirėliai, skirti augalinės kilmės maisto atliekoms, drauge bus įteiktos ir atmintinės apie tai, kokias atliekas galime mesti į maisto kibirėlius, bei maišelių komplektą.
Nuo vasario 1 d. Pilėnų mikrorajone kolektyvinio naudojimo atliekų surinkimo konteinerių aikštelėse pastatyta 10 (rudos spalvos) maisto atliekų surinkimo konteinerių. Maisto atliekos iš konteinerių vežamos į bioskaidžių atliekų tvarkymo įrenginius, esančius Dvarininkų kaime.
Ilgainiui maisto atliekų surinkimo sistema privalės būti papildyta virtuvės atliekų konteineriais.
Maisto atliekų surinkimas prasidėjo nuo augalinės kilmės maisto produktų.
Maisto gamybos procese tokių susidaro didžiausia dalis – tai įvairios lupenos, daržovių ar vaisių liekanos – bananų, apelsinų žievės, arbatos ar kavos tirščiai, arbatžolės, arbatos maišeliai, seni prieskoniai, daržovių paruošimo metu liekančios ar maistui netinkamos dalys, taip pat kambariniai augalai ar jų dalys.