Afrikinis kiaulių maras plinta

Afrikinis kiaulių maras plinta

0

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad šią savaitę užregistruoti du afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai šernams, sumedžiotiems Kauno ir Molėtų rajono seniūnijose, kuriose iki šiol AKM atvejų nebuvo užregistruota.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai patvirtino AKM diagnozę šernui, sumedžiotam Molėtų rajono Čiulėnų seniūnijos miškuose ir šerno patelei, sumedžiotai Kauno rajono Babtų seniūnijos miške.

Kauno rajone AKM neseniai buvo diagnozuotas gretimoje Vandžiogalos seniūnijoje, todėl šis rajonas laikomas AKM užkrėsta teritorija, jame nuolat vykdoma stebėsenos programa. Molėtų rajonas taip pat įtrauktas į užkrėstų teritorijų sąrašą dėl gretimame rajone nustatytų AKM atvejų, nors tai pirmasis užkrėstas šernas, sumedžiotas Molėtų apylinkėse.

BIC

Užkrėstuose miškuose laikinai apribota medžioklė, kas savaitę bus vykdoma šių vietovių apžiūra, ieškoma nugaišusių šernų. Dėl AKM bus tiriami visi šiuose rajonuose sumedžioti šernai, nes atskirais atvejais medžioklės bus leidžiamos (pvz. saugant žemės ūkio pasėlius nuo laukinių gyvūnų).

Lietuvoje šiais metais užregistruotos 42 AKM užkrėstos vietovės, kuriose ši liga diagnozuota 55 šernams (21 – sumedžiotam, 34 – rastiems nugaišusiems).

„AKM problema egzistuoja jau ne vieną mėnesį, ji skverbiasi į vis naujas teritorijas. Neramina, kad vis dažniau ši liga diagnozuojama sumedžiotiems gyvūnams. Ilgiau neatrasti nuo AKM nugaišę šernai tampa tolesniu kitų šios rūšies gyvūnų užkrato šaltiniu, o vasarą dėl suvešėjusios augmenijos, darosi vis sunkiau aptikti šernų gaišenas. AKM – klastinga liga, skirtingai nuo klasikinio kiaulių maro (KKM), ji nesukelia masinio šernų gaišimo“, – teigė VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.“

AKM virusas perduodamas išskirtinai tik tiesioginio kontakto metu per užkratą (ne oro lašeliniu būdu kaip KKM). Kiaulės ar šernai, turėję kontaktą su užkrėstu gyvūnu (ar suėdę užkrėsto pašaro) visada nugaišta.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ragina medžiotojus ir visus Lietuvos gyventojus pranešti teritorinėms valstybinėms maisto ir veterinarijos tarnyboms apie kiekvieną pastebėtą nugaišusį ar autoįvykio metu sužalotą šerną.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.