A. Vizbaras. Kodėl nesprendžiama Panevėžio rajone gatvių apšvietimo problema?

A. Vizbaras.

Panevėžio rajone gatvių apšvietimo problema nesprendžiama daugelį metų. Keista, kadangi pati Panevėžio rajono savivaldybė, rengdama 2018-2020 metų strateginį veiklos planą, nepakankamą apšvietimą ir pasenusią infrastruktūrą įvardino kaip vieną iš Panevėžio rajono silpnybių. Tenka dėl to apgailestauti, nes susidaro įspūdis, kad rajono politikams tai visiškai nerūpi.

Šiandien situacija yra tokia, kad daugelyje vietų infrastruktūra yra morališkai ir fiziškai pasenusi (30 metų senumo). Per šį laikotarpį mūsų rajonas smarkiai pasikeitė, vienos gyvenvietės sumažėjo, kitos išaugo. O prastas apšvietimas ir toliau sąlygoja nemažėjantį avaringumą keliuose, nepakankamą žmonių saugumą ir netgi augantį jaunimo nusikalstamumo lygį.

Problemos sprendimui būtina įtraukti gyvenviečių gatvių apšvietimą į prioritetų sąrašą ir skirti tam pakankamą finansavimą. Tačiau tuomet kils klausimas, kokią infrastruktūrą kursime ir kokios kilmės elektros energiją naudosime.

Gatvių apšvietimas yra dalis bendro šalies energetikos ūkio ir reikėtų atsižvelgti į bendras tendencijas šioje srityje. LR Energetikos ministerija patvirtino „Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategiją“, kurioje akcentuojama energijos taupymas ir žalioji energetika.

Energijos vartojimo efektyvumas gerina valstybės ir savivaldybės gyventojų finansinę būklę, didina  verslo konkurencingumą, mažina išmetamų, šiltnamio efektą sukeliančių, dujų ir aplinkos oro teršalų kiekį, gerina aplinkos oro kokybę. Ja siekiama, kad energijos vartojimo efektyvumo   didinimas ir atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimas taptų kasdiene kiekvieno buitinio  vartotojo ar verslo subjekto įsigyjančio elektrą veiklos dalimi.

Atsinaujinantys energijos ištekliai –  perspektyviausias energijos šaltinis plečiant vidaus energijos  gamybą, todėl tolesnė atsinaujinančių energijos išteklių plėtra ir energijos vartojimo efektyvumo  didinimas bus skatinamas finansinėmis ir nefinansinėmis priemonėmis.

Man, Liberalų sąjūdžio kandidatui į Panevėžio rajono savivaldybės tarybą, rūpi darni aplinka, ekologija, efektyvus viešųjų finansų panaudojimas, todėl pasisakau už atsinaujinančios  energetikos  plėtojimą, nuosekliai  didinant  vartotojų, taikančių aplinkai palankias technologijas, skaičių ir į atsinaujinančių energijos išteklių plėtrą, įtraukiant vietos bendruomenes.

Panevėžio rajonas galėtų tapti pirmaujančiu ir pavyzdiniu rajonu, kuriame įgyvendinsime gerąją Europos šalių praktiką ir teiksime pagalbą steigiantiems sparčiai populiarėjančius atsinaujinančios energijos kooperatyvus. Tokiems bendruomenių projektams yra numatoma ir Vyriausybės parama.

Bendruomenė, kartu su verslo partneriais galėtų gauti paskolą ir statyti savo biodujų ar saulės energijos jėgainę. Joje pagaminta elektros energija būtų naudojama bendruomenės poreikiams, dalis jos – parduodama.  Tokie projektai skatintų vietinį verslą, kurtų darbo vietas ir, be abejo, išspręstų apšvietimo ir jo finansavimo problemą.

[quote_box_center] Štai keletas atsinaujinančios energijos bendruomenių (kooperatyvų) privalumų:

* Privati nuosavybė ir vietos išteklių kontrolė;

* Decentralizuota energetikos sistema, paremta tvaria ir švaria technologija;

* Visuomenės švietimas, atsinaujinančios energijos naudojimas viešiesiems poreikiams;

* Integruotas požiūris į vietinės energijos gamybą ir vartojimą;

* Bendruomenių gerbūvio augimas;

* Galimybė dalyviams, kaip investuotojams gauti dividendus. [/quote_box_center]

Žinoma, tai tik idėjos, įžvalgos apie tendencijas energetikos srityje. Džiaugčiausi prasidėjusia diskusija tarp bendruomenių ir savivaldybės, kuri padėtų rasti visiems priimtinus problemos sprendimus.

[quote_box_center] Kovo 3 d. Savivaldos rinkimuose kviečiu palaikyti Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdį, Nr. 10. Šiame sąraše mano Nr. 3. [/quote_box_center]

Politinė reklama bus apmokėta iš Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Panevėžio rajono rinkimų apygardos Nr. 33 rinkimų sąskaitos. Užs. Nr. JPR08.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

V. Čmilytė-Nielsen: svarbu, kad pandemija netaptų vienintelė tema

confident-noyce

Vadovauti LSDP kol kas siūlomi V. Blinkevičiūtė, O. Leiputė, M. Sinkevičius ir J. Olekas

confident-noyce

Kolegų atsisakymą konkuruoti G. Landsbergis vadina didele atsakomybe jam

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau