3.4 C
Panevėžys
Šeštadienis, 20 balandžio, 2024

A. Dulkys ir A. Veryga – apie medicinos sistemos klaidas: kas kaltas, kad į rimtus žmonių negalavimus kartais pažiūrima pro pirštus?

AutoriusJPFotoTV3
A. Veryga ir A. Dulkys.

Viena po kitos Lietuvą sukrėtė istorijos, kai negavę tinkamos pagalbos, žmonės buvo išleisti iš ligoninės ir mirė savuose namuose. Tiesa, tokios istorijos nėra vienetinės – jų nutinka kasmet. Šio vakaro TV3 laida „Karštai su tv3.lt“ aiškinsis – kas kaltas, kad į rimtus žmonių negalavimus kartais pažiūrima pro pirštus? Medikai, valdžia ar patys žmonės?

Į šį klausimą atsakyti bandys ir apie tikrąją medikų darbo realybę bei brangiai kainuojančias medicinos sistemos klaidas šiandien laidoje diskutuos sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ir tas pačias pareigas anksčiau ėjęs Aurelijus Veryga.

Laidoje žiūrovams bus priminta istorija apie įvykį, kai net 40 minučių greitosios pagalbos pralaukęs insulto ištiktas vyras galiausiai mirė, mat daugiau nei 3 valandas buvo vežiojamas iš vienos ligoninės į kitą. Greitosios pagalbos darbuotojai tąkart sakė, jog artimieji buvo netinkamai informavę apie tai, kas vyrui nutiko iš tiesų.

Anot A. Dulkio, kiekvienu atveju, kai medikai susiduria su pacientais, labai svarbi informacija, kuria jie dalijasi. „Šiais konkrečiais atvejais dabar vyksta tyrimai. Skatinčiau visų gydymo įstaigų vadovus pradėti tuos tyrimus ne tada, kai tokie atvejai yra aprašomi, ir savo pozicijas išsako pacientai ar artimieji, bet iškart viešai skelbti, kad bus daromas tyrimas ir taip nuimti tam tikrą karštį, parodant empatiją, norą sužinoti tiesą. Tokių skundų per metus būna apie 400-500“, – sakys laidoje sveikatos apsaugos ministras.

Ir vis dėlto ne visuomet, kai tokie tyrimai yra pradedami, sužinome jų baigties rezultatus. Kaip laidoje pastebės A. Dulkys, tam yra paaiškinimas – juk neretai medicinos įstaigų vadovai tampa įkalinti duomenų apsaugos ar BDAR taisyklių, tad ne viską gali komentuoti.

Nepaisant to, A. Dulkys įsitikinęs, kad medicinos įstaigos turėtų aktyviai rodyti norą išsiaiškinti nelaimėmis pasibaigusius atvejus. „Prieš keletą metų šia tema buvo valstybės auditas, kurio metu nustatyta, kad beveik 50 proc. nepageidautinų situacijų ir įvykių nė nėra fiksuojami. Reiškia, klaidų kultūrai ir algoritmams išsiaiškinti trūksta informacijos“, – sakys jis.

Savo ruožtu buvęs sveikatos apsaugos ministras A. Veryga teigs, jog svarbu pripažinti ir tai, kad medikai daro klaidas. Tiesa, jis pastebės, jog neretai viską apsunkina situacijos, kai apie klaidą pranešusiam medikui tenka gintis teisme arba net gresia sėsti į kalėjimą.

„Praėjusios kadencijos Seimas keitė pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą, kad medikai nebūtų persekiojami. Jau tada šnekėjome, kad iš klaidų – kurios gaila, bet įvyksta – reikia mokytis. Yra konkretūs atvejai, kurių metu reikia atlikti tyrimą, konkrečioje įstaigoje išsiaiškinti, dėl ko ši klaida įvyko. O tada medikų nepersekioti – iš tos klaidos mokytis ir pasakyti kitiems, kas įvyko. Nebūtina tą daryti viešai, per spaudą. Bet patys medikai savo įstaigoje turėtų išmokti pasakyti, ko nepavyko padaryti. Ir nekaltinti artimųjų, kad kažką ne taip pasakė, nes jiems ir nepriklauso žinoti, kokie yra simptomai“, – aiškins laidoje A. Veryga.

Įtaką medicinos sistemai padarė ir du pandeminiai metai – anot A. Dulkio, dabar tokių nepageidautinų situacijų arba skundų yra padaugėję maždaug penktadaliu. O prie pagerėjimo neprisideda ir tai, kad greitoji pagalba dabar šalyje neretai atlieka taksi funkciją.

„Kaimynai šią tarnybą yra centralizavę prieš keletą metų. O Lietuvoje – galbūt ne visi žino – šiuo metu veikia 49 atskiros greitosios pagalbos tarnybos, organizuojančios darbą pagal savo supratimą. Tam, kad viskas pasikeistų, neužtenka vien tik jas sujungti – tam reikalingos ir investicijos. Reikalingas vieningas darbo organizavimas, vieningi algoritmai. Paskutiniai įvykiai – net ir greitosios pagalbos darbuotojo žūtis – parodė, kad kai kurie algoritmai galimai neveikia“, – sakys A. Dulkys.

Tad kas kaltas dėl tokių skaudžių klaidų? Ar numatomos reformos pagerins sveikatos paslaugų kokybę ir užtikrins gyvybiškai svarbų greitosios pagalbos spartų prieinamumą pacientams? Visi atsakymai – jau šį vakarą.

Laida „Karštai su tv3.lt“ – pirmadieniais, 20 val. per TV3.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Drabužių kūrėja G. Gineikaitė prisiminė verslo pradžioje padarytas klaidas: „Nereikia atvira širdimi pasitikėti žmonėmis“

confident-noyce

81-erių Salomėja pasiryžo įgyvendinti savo svajonę: „Aš noriu vėl gražiai šypsotis“

confident-noyce

Netikėtas atlygis: A. Martinėnas-Vudis ir konservuotų burokėlių istorija

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau