10.5 C
Panevėžys
Sekmadienis, 20 balandžio, 2025

A. Armonaitė: Lietuva gali tapti viena palankiausių vietų gyvybės mokslų tyrimams visoje Europoje

Autoriuselta
Fotoelta
A. Armonaitė.

Siekiant paskatinti tolesnę gyvybės mokslų sektoriaus plėtrą, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva parengtas ir patvirtintas Gyvybės mokslų sektoriaus kelrodis. Pasak ministerijos, išgryninta ilgalaikė gyvybės mokslų sektoriaus vystymo strategija ir numatytos konkrečios priemonės, skirtos investicijoms pritraukti bei verslo aplinkai ir infrastruktūrai gerinti.

„Gyvybės mokslų sektorius yra vienas prioritetinių Lietuvos ekonomikos sektorių, kuriame sukuriama apie 2,6 proc. šalies BVP. Išsikėlėme strateginį tikslą artimiausiu metu pasiekti 5 proc. BVP ir tapti viena pirmaujančių šalių šioje srityje“, – sakė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

„Neabejoju, kad Lietuva gali tapti viena palankiausių vietų gyvybės mokslų tyrimams visoje Europoje“, – pridūrė ministrė.

EIMIN išplatintame pranešime pažymima, kad kuriant gyvybės mokslų sektoriaus kelrodį, aktyviai įsitraukė ir viešojo sektoriaus, verslo bei mokslo atstovai.

Asociacijos „LithuaniaBio“ atstovų teigimu, iškeltas tikslas iki 2030 m. pasiekti 5 proc. nuo BVP, sukuriamo gyvybės mokslų pramonėje – ambicingas, bet realus.

„Valstybės palaikymas yra kritiškai svarbus, siekiant išlaikyti šią lyderystę ir puoselėti tarptautinio lygio gyvybės mokslų kompetencijų centrus genų terapijos ir genų inžinerijos, metabolinės inžinerijos, baltymų dizaino, ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų, pramoninės biotechnologijos ir kitose srityse. Sektorius yra svarbus Lietuvos ekonomikai. Jis – reikšmingas mokesčių mokėtojas ir ateityje jo svarba tik augs“, – teigė „LithuaniaBio“ prezidentas Tomas Andrejauskas.

Pasak EIMIN, kelrodyje identifikuoti siūlymai dėl sektoriaus vystymo yra orientuoti į reguliacinės ir mokestinės aplinkos gerinimą, infrastruktūros kūrimą, plėtrą ir galimybių suteikimą, kvalifikuotų specialistų pasiūlos užtikrinimą bei mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) bei inovacijų skatinimą.

„Daugelis Europos Sąjungos šalių gali tik pavydėti mums gyvybės mokslų sektoriaus – Lietuva yra bene vienintelė ES narė, kurioje šis sektorius beveik dešimtmetį auga dviženkliais skaičiais. (…) Įvairiais verslo ir akademinės srities atstovų skaičiavimais, reikšmingam pokyčiui pasiekti valstybė per artimiausius dešimt metų turėtų investuoti bent po 20 milijonų eurų kasmet“, – akcentavo ekonomikos ir inovacijų viceministrė Eglė Markevičiūtė.

Kelrodyje siūloma skatinti gyvybės mokslų sektoriaus plėtrą, pasitelkiant finansines priemones, skirtas inovacijų infrastruktūros kūrimui ir plėtrai per biotechnologijų inkubatorius, akceleratorius. Juose teikiamos viešosios paslaugos ir pagalba skatintų naujų gyvybės mokslų srities įmonių kūrimąsi, verslą pradedančių įmonių verslo rizikos mažinimą, padėtų joms įsitvirtinti rinkoje ir užmegzti partnerystę su mokslinių tyrimų ir viešojo sektoriaus institucijomis, informuoja EIMIN.

Apie 90 proc. lietuviškos biotechnologijų produkcijos yra eksportuojama į daugiau nei 100 valstybių. Didžiausios Lietuvos sektoriaus biotechnologijų produkcijos eksporto rinkos yra JAV, Vokietija ir Jungtinė Karalystė, nurodoma pranešime žiniasklaidai.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

I. Rugienienė įvertino siūlymą keisti nedarbingumo tvarką: svarstytina, tačiau turi apsispręsti darbdaviai

JP Redakcija

Ministrė: Lietuva galėtų siekti ES paramos plečiant Ukrainos karių gydymą, reabilitaciją

JP Redakcija

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė: išlaidų mažinimas neblogins paslaugų

JP Redakcija

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau

WordPress Ads