Panevėžio „Minties“ inžinerijos gimnazijos antrokas Kajus Laukagalis jau aštuonerius metus užsiima konstravimu. 16-metis vaikinas neseniai surengė ir asmeninę automobilių modelių parodą. Itin detalūs modeliai atskleidžia vaikino kruopštumą ir užsispyrimą. Kaip sako pats Kajus, ši veikla neatsiejama nuo lakios vaizduotės, kurios nevertėtų palikti vaikystėje.
Meilė konstravimui
Kajus aistrą konstravimui atrado labai anksti, būdamas mažas jis „Youtube“ platformoje stebėdavo įvairius mokomuosius vaizdo įrašus ir dėliodavo LEGO konstruktorius. Pirmąjį automobilio modelį moksleivis sukonstravo būdamas 8-erių.
„Pirmuosius dvejus konstravimo metus kūriau įvairias dėžes ir bankomatus iš kartono. Antroje klasėje sukonstravau savo pirmąjį automobilio modelį – deja dabar jo jau nebeturiu. Tada konstravimo dar nevertinau taip, kaip jį vertinu dabar. Tiesą sakant toks stiprus susižavėjimas konstravimu atsirado tik tuomet kai man sukako 10“, – pasakoja vaikinas.
Šis hobis reikalauja nemažai įgūdžių ir tikslumo. Anot Kajaus, konstruojant labai svarbu kiekvieną detalę ir mechanizmą įsivaizduoti trimatėje erdvėje.
„Tiesą sakant, manau, kad trimatis mąstymas yra vaizduotė, o ją turime visi. Tik kiekvienas pasirenkame ar perėjus iš vaikystės į paauglystę ją lavinti toliau ir paversti tam tikromis vizualizacijomis ar palikti nuošalyje ir pamiršti. Aš pasirinkau ją lavinti, tai darau braižydamas ir konstruodamas,“ – pasakoja Kajus ir priduria, kad braižybos įgūdžius dar reikia tobulinti, nes šiuo metu dvimačius brėžinius ant popieriaus perteikti nesudėtinga, o trimačius – kiek sunkiau.
Ekspozicija – 6 metų darbo vaisius
Lapkričio mėnesį Vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“ buvo eksponuojama Kajaus modelių kolekciją, kurią sukurti užtruko net šešerius metus.
„Parodą sudarė dvylika eksponatų. Atrodo kaip toks nedidelis kiekis modeliukų gali būti kuriamas šešerius metus? Atsakymas paprastas, vieną modeliuką sukonstruoti užtrunka nuo 2 iki 4 mėnesių. Tai yra labai nuoseklus ir atsargus darbas, nes supainiojus detales tenka jas išplėšti. Išplėšus pasižeidžia modelis ir tenka jį taisyti – kartais net pradėti iš naujo“, – dėsto Kajus.
„Jeigu reikėtų plačiau papasakoti apie procesą, tai jis atrodo taip: pradžioje nusibraižau 2 šablonus – automobiliuko dugną ir šoną, kad sužinočiau koks plotis ir aukštis. Tuomet konstruoju rėmą arba kitaip – skeletą. Vėliau pradedu jį šlifuoti, kad suteikčiau formą. Tada seka detalių, kurios skirtos interjerui ar varikliui kūrimas. Tuomet prasideda visas konstravimas, o paskutinis žingsnis būna automobiliuko dažymas, ratų montavimas ir įpakavimas.“
Paklausus apie mėgstamiausius automobilių modelius, jaunuolis nedvejodamas atsako:
„Pagani Zonda HP Barchetta yra mano geriausias ir ilgiausiai, net 6 mėnesius trukęs darbas. Taip pat tai pirmoji mano konstruota mašina turinti variklį su veikiančiais stūmokliais, bet jeigu reiktų rinktis išvaizdą, tai būtų Chevrolet Impala 1960 Lowrider, jai skyriau tikrai daug darbo ir dėmesio.“
Vaikinas šiuo metu darbuojasi prie vieno iš savo svajonių automobilių – Rubellite red spalvos Mercedes-Benz AMG Project One. Jis bus ypatingas tuo, kad turės judantį „spoilerį“, besisukančius ratus ir variklį, kuris leis modeliui judėti. Tačiau kitas svajonių automobilio modelis – Brabus Rocket GTS – vis dar laukia savo eilės.
Hobis virsta darbu
Kajus pasakoja, kad konstruodamas nagrinėja fotografijas esančias internete ir taip supranta, kaip viskas veikia. Ateityje vaikinas planuoja kurti savo brėžinius ir juos konstruoti.
„Išties labai žaviuosi architektės Zaha Hadid darbais. Būtent iš jų semiuosi idėjų, nes kai baigsiu savo dabartinį projektą, imsiuosi savo paties sugalvotų pastatų brėžinių kūrimo, kuriuos vėliau konstruosiu“, – planais dalinasi moksleivis.
Kajus tiki, kad jo hobis gali tapti darbu.
„Tiesą sakant priimu įvairius užsakymus, galiu sukonstruoti automobilių, lėktuvų ar kitų transporto priemonių modeliukus. Labai džiaugiuosi, kad hobis po truputį virsta darbu, nes būtent toks ir yra ateities planas“, – pasakoja pašnekovas.
„Tai mano aistra, nenoriu jos paleisti. Tą patį siūlau ir jums – jeigu turite hobį kuris jums teikia daug malonumo – nepaleiskite. Kurkite, darykite, kabinkitės už jo ir nepaleiskite. Jei jo dar neradote – ieškokite, bandykite viską, ką suteikia gyvenimas. Nes „per vėlu pradėti“ nebūna niekada ir šiaip, niekas neateis ir nepasakys kaip daryti ir kurti“, – tvirtai užbaigė vaikinas.