Vynuogės dažnai tampa vienu iš pagrindinių užkandžių stalo akcentų. Tačiau iš šių uogų galima pagaminti ir daugybę išskirtinių patiekalų, kurie savo skoniu nustebins ne vieno gomurį. Pavyzdžiui, vynuogės puikiai dera ir prie saldžių, ir prie mėsos ar žuvies patiekalų, jas galima marinuoti ir net skrudinti.
Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad vynuogės mėgstamos ir populiarios tarp pirkėjų visais metų laikais.
„Vynuoges mūsų tinklo pirkėjai tikrai įpratę pirkti įvairioms progoms ir šventėms, nes jos gali būti ir lengvas užkandis, ir stalo papuošimas. Tačiau su laiku pastebime, kad šios uogos atsiduria ir kasdieniuose pirkėjų krepšeliuose. Turime platų vynuogių pasirinkimą iš skirtingų pietinių šalių – tiek žaliųjų, besėklių, tiek mėlynųjų ar raudonųjų vynuogių. Visgi, analizuodami duomenis matome, kad jų populiarumas skiriasi – pirkėjai dažniau žvalgosi žaliųjų vynuogių, o po jų rikiuojasi raudonosios“, – teigia V. Budrienė.
Vynuogių sėklos – tradicinis gydymo būdas
Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, sako, kad vertinamos ne tik pačios uogos, bet ir jų sėklos. Vynuogių sėklos Europoje jau tūkstančius metų naudojamos gydant tradiciniu būdu. Vynuogių sėklų ekstraktas gaunamas iš sumaltų sėklų. Jos pasižymi sveikatai naudingais junginiais, pavyzdžiui, antioksidantais ir melatoninu. Tačiau kai kuri žmonių grupė, turėtų vengti jas valgyti.
„Vynuogių sėklos – mažos, traškios, kriaušės formos, jos būna vynuogių su sėklomis viduryje. Jos organizmą gali apsaugoti nuo streso, lėtinių ligų, sumažinti patinimą, turi prieš uždegimą slopinantį poveikį. Vis dėlto vynuogių sėklos gali turėti ir kraują skystinančių savybių, todėl gali trukdyti vartoti kraują skystinančius vaistus, jų kiekį reikėtų stebėti žmonėms, turintiems kraujavimo sutrikimų“, – pasakoja J. Sabaitienė.
Marinuojamos, derinamos prie žuvies
Dar vienas neįprastas, tačiau įdomus būdas pagardinti valgiaraštį vynuogėmis – jas marinuoti. Šis būdas yra labai populiarus Kinijoje ir Italijoje, nes šios šalys garsėja savo vynuogynais ir jų panaudojimo būdais. Vynuogių marinavimą galite išbandyti ir namuose. Jums tereikės kelių paprastų ingredientų: raudonojo vyno ir balzaminio acto, įprastų marinavimui skirtų prieskonių: kalendros, garstyčių sėklų, aštriųjų pipirų, cinamono ir rudojo cukraus. Skonį ir kvapą suteiks šviežias rozmarinas arba švieži čiobreliai.
Vidutinio dydžio puode įpilkite raudonojo vyno ir balzaminį actą, suberkite prieskonius bei užberkite rozmarino arba šviežių čiobrelių. Mišinį užvirinkite ir nukelkite nuo ugnies. Atsargiai užpilkite karštą skystį ant vynuogių mišinio kiekviename stiklainyje. Užsukite stiklainius dangteliais ir palaikykite bent parą.
„Marinuotas vynuoges galima panaudoti kaip ingredientą įvairiems patiekalams – gaminant užkandžių stalą, karštus patiekalus, salotas, desertus. Jos puikiai dera gaminant salotas su rūkyta vištiena ar tunu. Vynuoges galite patiekti kaip užkandį prie įvairių sūrių asorti. Jei planuojate gaminti pyragą arba mėgautis ledais, pagardinkite desertus vynuogėmis. Marinuotos vynuogės ypač tinka prie įvairių mėsos gaminių, makaronų, baltos žuvies“, – pasakoja J. Sabaitienė ir dalijasi dar trimis receptais su vynuogėmis, kuriuos galėsite išbandyti namuose.
Brusketos su skrudintomis vynuogėmis
Jums reikės:
3 puodelių raudonųjų vynuogių be sėklų
2 v. š. ryžių acto
2 v. š. alyvuogių aliejaus
½ a. š. druskos
¼ a. š. šviežiai maltų pipirų
1 itališkos duonelės (ciabattos)
1 a. š. tarkuotos apelsinų žievelės
½ puodelio smulkinto kietojo sūrio
Žiupsnelio bazilikų lapų
Gaminimas:
Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros. Nedideliame dubenyje sumaišykite ryžių actą, alyvuogių aliejų, druską, šviežiai maltus pipirus, tarkuotą apelsinų žievelę ir pakaitinkite ant ugnies. Ant kepimo skardos uždėkite kepimo popierių, ištepkite aliejumi. Vynuoges nuplaukite ir perpjaukite pusiau. Išdėliokite ant popieriaus ir kepkite apie 30–35 minutes. Kai vynuogės suminkštės, ištraukite jas, suberkite į dubenį. Ant to pačio kepimo popieriaus išdėkite plonai pjaustytą ciabatta. Pakepkite ją 2–3 minutes, kol lengvai apskrus ir paruduos. Ant viršaus užtepkite šilto mišinio, uždėkite vynuogių, apibarstykite sūriu ir bazilikų lapais. Mėgaukitės, kol dar šilta.
Vynuogių tartaletės
Jums reikės:
½ kg. atšaldytos sausainių tešlos
200 g. tepamo grietinėlės sūrio
½ puodelio cukraus pudros
½ a. š. vanilės ekstrakto
¾ puodelio raudonųjų vynuogių be sėklų
¼ puodelio apelsinų džemo
Gaminame:
Įkaitinkite orkaitę iki 150 laipsnių temperatūros. Supjaustykite sausainių tešlą į plonas riekeles. Ant kepimo skardos patieskite kepimo popierių ir išdėliokite tešlos gabalėlius. Kepkite apie 10–12 minučių, kol tešla taps auksinės spalvos. Išimkite iš orkaitės, leiskite atvėsti. Tuo tarpu nedideliame dubenyje išplakite grietinėlės sūrį, cukraus pudrą ir vanilinį ekstraktą, kol masė gerai susimaišys. Užtepkite ją ant sausainių plutelių. Ant viršaus užberkite per puse perpjautų vynuogių, apšlakstykite džemu. Skanaus!
Pita su kalakutiena ir vynuogėmis
Jums reikės:
150 g. virtos kalakutienos
1 vnt. saliero stiebo
1 vnt. rūgštaus obuolio
1 puodelio raudonųjų vynuogių
½ puodelio neriebaus majonezo
Žiupsnelio mocarelos sūrio
4 vnt. pilno grūdo kviečių pitos (plokščios duonos)
Puodelio šviežių špinatų
Gaminame:
Dideliame dubenyje sumaišykite kubeliais pjaustytą virtą kalakutieną, susmulkintą saliero stiebą, obuolį, per pusę perpjaukite raudonąsias vynuoges, užberkite mocarelos sūrio ir viską gerai išmaišykite su majonezu. Pitos puseles išklokite špinatų lapais ir vidų užpildykite kalakutienos mišiniu. Skanaus!