Gamtos nuskriausti Panevėžio rajono ūkininkai įspėja – mažas derlius užaugins dideles kainas

Gamtos nuskriausti Panevėžio rajono ūkininkai įspėja – mažas derlius užaugins dideles kainas

Kristina RAGAUSKIENĖ („Lietuvos ryto“ televizija, Lrytas.lt) / Lrytas.lt nuotr.

Lietuvoje įsibėgėjanti javapjūtė ūkininkų nedžiugina, esą sausra padarė savo. Grūdų mažiau, o ir kokybė prastesnė.

Slogios nuotaikos ir pas daržininkus. Skaičiuojama, kad derlius bus kone 30–40 procentų menkesnis. Nuogąstaujama, kad kelerius metus iš eilės gamtos nustekenti ūkininkai gali nebeišgyventi. Neatmetama, kad prasidės ūkių bankrotai.

BIC

Panevėžio rajono ūkininkas Antanas Čepas teigė, kad javapjūtė prasidėjo dviems savaitėmis anksčiau. Tačiau tai, kas byra į aruodus, žemdirbius menkai džiugina. Panevėžio rajono ūkininkas sakė, kad dėl sausros labiausiai trūks aukščiausios kokybės grūdų.

„Grūdai – ne laiku ir galima sakyti, kad priverstinai subrendo. Kai paskutinį kartą lijo, kritulių buvo apie 23 milimetrus, bet grūdo kokybei šis lietus reikšmės jau nebeturėjo“, – kalbėjo ūkininkas.

Ilgametis ūkininkas neabejoja – prastesnis derlius atsilieps duonos ir kitų grūdinių produktų kainai.

A. Čepas.

„Tiek miestietis, tiek kaimietis duoną valgo ir be jos negali gyventi. Viskas atsilieps jų kišenei“, – pastebėjo A. Čepas.

Ūkininkai skaičiuoja, kad šiemet derlius bus gerokai mažesnis nei tikėtasi.

„Derlius bus mažesnis 40 proc. O pinigine išraiška, palyginus su praėjusių metų kainomis, pajamos sieks tik 50 proc. Jau ketvirti metai ūkininkai skriaudžiami Aukščiausiojo. Jeigu taip bus ir toliau, reikės pagalvoti ir apie verslo apleidimą“, – nuogąstavo ūkininkas.

Prastos prognozės ir daržovėms

Maždaug 30-40 proc. mažesnį derlių prognozuoja ir daržovių augintojai. Štai, pavyzdžiui, svogūnai šiemet beveik visai neužaugo.

Bent jau kol kas nedžiugina ūkininkų ir bulvės. Viena didžiausių daržovių augintojų Panevėžio rajone sako, kad ankstesniais metais bulviakasis jau įsibėgėdavo, o dabar dar nėra ką kasti.

„Be rugsėjo net nebandysime derliaus nuimti, tiesiog neverta, kam gadinti. Tegul dar paauga, nes jei nebus masės, nebus ir ką parduoti. Kai metai geri, pradedam kasti liepos 10 dieną, o dabar pradėsime rugpjūčio 10 dieną. Praradome visą mėnesį“, – pasakojo daržovių augintoja Milda Mikelionienė.

Ūkininkė rodė ir brokolių lauką, šiuo metu brokoliai jau turėjo siekti kelius, o dabar jie vos sprindžio dydžio.

„Čia jau praktiškai antras sodinimas, nes pirmo sodinimo brokolių daigai labai ilgai augo, vargo, buvo sausa. Tad galima sakyti, kad nieko neužaugo. Pasodinau antrą, tai gal kažkas ir užaugs, bet situacija bloga“, – pasakojo ji.

Numatomas svogūnų deficitas

Dar liūdniau su svogūnais. Ūkininkai prognozuoja, kad lietuviškų svogūnų parduotuvėse tikrai stigs.

„Mes auginame saldžiuosius svogūnus, kurių masė turėtų siekti kilogramą, o dabar vos 2-3 šimtus gramų. Ir tręšėme, ir darėme viską, ką reikia, tačiau sausra čia padarė savo, derlius sumažėjo perpus“, – teigė daržovių augintoja Regina Valiukienė.

Kelerius metus iš eilės gamtos nelepinami ūkininkai bijo, kad gali nebeišgyventi.

„Blogai ir augalininkams, ir gyvulininkams, nes trūksta pašarų. Dejuoja ir daržininkai, nes laiku nesudygo sėklos. Visoje šalyje sausra, visi ūkininkai nuo to kenčia ir keletas metų situacija nesikeičia, tad nenustebkime, jei prasidės ūkių bankrotai“, – situaciją komentavo Žemės ūkio savivaldos organizatorė Panevėžio rajone Danguolė Kuzmienė.

Dėl šių priežasčių, Žemės ūkio ministerija nuo sausros nukentėjusiems ūkininkams žada lengvatų. O kokie ūkininkai ir kokių kompensacijų gali sulaukti, turi paaiškėti šią savaitę.

„Kompensacija pasireikš per lengvatas, kai kurių sankcijų nebuvimą. Kol kas nebus tiesioginių nuostolių kompensacijų pinigais, bet yra sudaromos sąlygos įvairioms lengvatoms“, – sakė Žemės ūkio viceministras Darius Liutikas.

AIK

Kraujo labaratorija

NKC

JUKmedia

Lazy Monkey

Tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.