8 C
Panevėžys
Šeštadienis, 10 balandžio, 2021

2020-ieji gali tapti antrais karščiausiais metais istorijoje: apokaliptiniai orai taps norma

AutoriusGISMETEO.LTFotoAP

Atrodo, kad 2020 metai taip ir nesiliaus stebinti… Šie metai artėja prie ne itin teigiamo titulo. Jie gali tapti antrais pagal karštumą metais stebėjimų istorijoje ir tokiu būdu stumtelti Žemę ant klimato katastrofos slenksčio, praneša Jungtinių Tautų Organizacija.

Mokslininkų teigimu, iki šių metų pabaigos globalios vidutinės temperatūros pasieks 1,2°C virš prieš industrializaciją egzistavusių lygių.

Taip 2020 m. atsidurtų tarp trijų šilčiausių metų stebėjimų istorijoje, su išliekančia tikimybe užimti ir antrąją vietą, nusileidžiant tik kepinančiam, prieš ketverius metus fiksuotam rekordui.

Tokie šokiruojantys skaičiai yra pateikiami Pasaulio meteorologijos organizacijos (WMO) ataskaitoje apie šių metų vidutinę pasaulio paviršiaus temperatūrą.

Tyrimai rodo, kad besitęsiant klimato kaitai mūsų planetą kankina vis ekstremalesni orai.

JTO Generalinis sekretorius Antonio Guterres trečiadienį sakė, kad 2020 metų ataskaita iliustruoja, kaip arti klimato katastrofos mes esame atsidūrę.

„Apokaliptiniai gaisrai ir potvyniai, ciklonai ir uraganai vis dažniau tampa naująja norma,“ – sakė jis Kolumbijos universitete, Niujorke, kalbėdamas apie mūsų planetos būklę.

Remiantis WMO ataskaita, metai tarp 2015 ir 2020 metų tikėtina, taps šešiais šilčiausiais istorijoje.

Vidutinė temperatūra per pastaruosius penkerius metus ir per pastarąjį dešimtmetį taip pat yra pati šilčiausia istorijoje, nurodoma ataskaitoje.

WMO ataskaita remiasi penkiais globalios temperatūros duomenų rinkiniais ir visi jie šiuo metu 2020-uosiuis įvardina, kaip iki šiol antrus pagal šilumą metus.

Jei šis scenarijus taps tiesa, tuomet 2020 metai aplenktų šiuo metu antroje vietoje esančius 2019 metus, tačiau dar nusileistų pasaulį alinusiems 2016 metams.

Vis dėlto, skirtumai tarp trijų karščiausių metų yra nedideli ir iki metų pabaigos skaičiai gali pasikeisti.

Modernieji temperatūrų matavimai buvo pradėti vykdyti 1850 metais.

Paryžiaus klimato susitarimas siekia šiame amžiuje palaikyti globalias temperatūras gerokai žemiau 2°C virš prieš pramonės revoliuciją fiksuotų lygių ir apriboti kilimą ties 1,5°C.

Susitarimas buvo sukurtas 2015 m. ir jį pasirašė 183 valstybės, kurios įsipareigojo sumažinti anglies dvideginio emisijas, taip išvengiant pavojingo globalaus šiltėjimo.

„Deja, tačiau 2020-ieji buvo dar vieni mūsų klimatui išskirtiniai metai,“ – sakė WMO vadovas Petteri Taalas. „Numatoma, kad vidutinė globali temperatūra 2020 m.1,2°C viršys prieš industrializaciją egzistavusį lygį. Egzistuoja mažiausiai viena iš penkių tikimybių, kad iki 2024 metų ji laikinai viršys 1,5°C.“

Žmonių veiklos „veda chaoso link“, sakė JTO vadovas Guterres.

Jis priminė apie milijoną rūšių, kurioms gresia išnykimas, apie prarandamus miškus ir pelkes, plastiko taršą vandenynuose, milijonus nuo oro ar vandens taršos mirštančių žmonių ir naujų ligų išplitimą iš gyvūnų.

Atskiroje Jungtinių Tautų aplinkos apsaugos programos (UNEP) ir mokslinių tyrimų organizacijų ataskaitoje įspėta, kad tam, kad globalus atšilimas būtų sumažintas iki 1,5°C, iškastinio kuro gamyba kasmet iki 2030 metų turi sumažėti 6 proc.

Tai yra riba, kurią peržengus tikimasi blogiausių klimato kaitos padarinių.

Tačiau valstybės planuoja didinti savo naftos, dujų ir anglies gavybą.

Cituodamas UNEP ataskaitą, Guterres sakė: „Kalbėkime labai aiškiai: žmonių veiklos yra leidimosi chaoso link priežastis. Tačiau tai reiškia, kad žmonių veiksmai gali padėti ją išspręsti. Pagrindinė 21-ojo amžiaus užduotis yra taikos su gamta pasiekimas. Tai turi būti visų ir visur svarbiausiu prioritetu.“

Jo teigimu, atsigavimas po pandemijos buvo galimybė „paspausti žaliąjį mygtuką“ ir transformuoti pasaulio ekonomiką, kad ji būtų tvaresnė ir varoma atsinaujinančios energijos šaltiniais, sukurianti naujų darbo vietų ir švaresnę infrastruktūrą.

„Įveikdami pandemiją mes taip pat galime išvengti klimato kataklizmo ir kartu galime atkurti savo planetą,“ – ragino jis, kartu teigdamas, kad tai moralinis ir politinis išbandymas.

Kuomet 2020 metais dėl pandemijos buvo atidėtos pagrindinės aplinkosauginės konferencijos, Guterres sakė: „Privalome 2021 metus panaudoti sprendžiant nepaprastąją mūsų planetos padėtį.“

Po neseniai didžiųjų pasaulio ekonomikų paskelbtų pranešimų, kad per kelis dešimtmečius jos išmetamų teršalų kiekį sumažins iki grynojo nulio, jis paragino visas šalis, miestus, finansines institucijas ir bendroves iki 2050 metų patvirtinti savus nulinius planus.

Jis taip pat ragino atsisakyti iškastinio kuro finansavimo ir subsidijų, šalims nutraukti naujų anglimi varomų elektrinių statybą ir imtis veiksmų dėl laivybos ir skrydžių išmetamų emisijų.

Generalinis JTO sekretorius teigė, kad finansavimas turėtų keliauti žaliajai ekonomikai.

Jis taipogi paragino šalis duoti ilgalaikius įsipareigojimus skirti 100 milijardų dolerių per metus paramai skurdesnėms šalims, jų kovai su klimato kaita.

Kartu su klimato veiksmais jis paragino siekti didesnių ambicijų ir labiau įsipareigoti saugoti gamtą, numatant daugiau apsaugos teritorijų, palaipsniui atsisakant kenksmingų subsidijų ir įgyvendinant tvarų žemės ūkį ir žuvininkystę.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Orų prognozė: atkeliauja šilumos banga

confident-noyce

ORAI: antra savaitgalio pusė kaip reikiant pradžiugins

confident-noyce

Orų prognozė: vėsą ir stiprų vėją netrukus pakeis šilumos banga

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau