2018-ieji oficialiai yra ketvirti karščiausi Žemės metai stebėjimų istorijoje

2018-ieji oficialiai yra ketvirti karščiausi Žemės metai stebėjimų istorijoje

Gismeteo.lt / NASA nuotr.

2018 metai pratęsė aukštesnių už vidutines metinių temperatūrų tendencijas, o Žemė išgyveno ketvirtuosius pagal karštumą metus per 39 metus trunkančią stebėjimų istoriją.

Klimato ekspertai iš Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NVAA) bei Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) trečiadienį, vasario 6 d. nepriklausomai paskelbė naujausius 2018 metų globalios temperatūros duomenis ir pristatė svarbiausias praėjusių metų klimato tendencijas.

2018 m. gruodį, kombinuota globalių sausumos ir vandenyno paviršiaus temperatūrų vidurkis nukrypo nuo vidurkio ir tapo antruoju šilčiausiu gruodžio mėnesiu per 139 metų istoriją, skelbia NVAA analizė.

BIC

Vienuolika iš dvylikos praėjusių metų mėnesių, globalūs sausumos ir vandenyno temperatūrų vidurkiai nukrypo nuo vidutinės ir buvo reitinguoti tarp penkių šilčiausių atitinkamų mėnesių stebėjimų istorijoje.

Atskiroje globalios temperatūros duomenų analizėje, kurią taip pat trečiadienį paskelbė NASA mokslininkai, 2018 metus buvo taipogi įvardinti kaip ketvirti karščiausi metai stebėjimų istorijoje.

Globali temperatūra buvo 1,5 laipsnio (Farenheito skalėje) šiltesnė už 1951-1980 m. vidurkį, skelbia mokslininkai iš NASA Goddardo Kosmoso tyrimų instituto (GISS).

Globali 2018 metų temperatūra nusileido tik 2016, 2017 ir 2015 metams. Paskutiniai penkeri metai visi drauge yra tapę šilčiausiais metais moderniųjų stebėjimų istorijoje.

Šį šiltėjimą labiausiai įtakojo išaugusios anglies dioksido (CO2) ir kitų šiltnamio efektą skatinančių dujų emisijos į atmosferą, o tai lėmė žmonių vykdoma veikla.

NVAA taip pat paskelbė ataskaitą apie 2018 metų klimato sąlygas ir milijardų dolerių vertės meteorologines nelaimes Jungtinėse Amerikos valstijose.

Remiantis NVAA ataskaita, per praėjusius metus JAV susidūrė su 14 meteorologinių ir klimato nelaimių, kurios pareikalavo mažiausiai 247 žmonių gyvybių ir kainavo maždaug 91 milijardus JAV dolerių, dėl ko 2018 metai tapo ketvirtaisiais „brangiausiais“, šiuo atžvilgiu, metais istorijoje.

NVAA ir NASA renka bei analizuoja pasaulio temperatūrų duomenis ir nepriklausomai renka įrašus apie Žemės paviršiaus temperatūras bei pokyčius besiremiančius istoriniais stebėjimais.

Nuoseklumas, kuris pastebimas tarp dviejų viena nuo kitos nepriklausomų analizių bei analizių atliktų kitų valstybių, didina pasitikėjimą šių duomenų ir išvadų tikslumu bei vertinimu.

Šios analizės vyriausybėms bei verslo sektoriaus lyderiams suteikia svarbios informacijos, kuri reikalinga sprendimų priėmimui.

AIK

Labirintų parkas

Mano namukas

Biuro verslas

Dattoo tattoo

Panevėžio gimtadienis

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.